Wygląda jak płaszczka. Airbus zaprezentował rewolucyjny model samolotu [WIDEO]

Nowy model samolotu ma zużywać o 20 proc. mniej paliwa (fot. Airbus)

Kadłub i „doczepione” do niego skrzydła – tak wyglądają samoloty niemal od początków lotnictwa. Już wkrótce tego rodzaju statki powietrzne mogą przejść do przeszłości. Airbus przedstawił model prototypu, w którym kadłub i płaty stanowią jedną bryłę.

Powstanie polski innowacyjny wielozadaniowy samolot

24 maja w Instytucie Lotnictwa odbędzie się oficjalne podpisanie listu intencyjnego pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii,...

zobacz więcej

Podczas salonu lotniczego w Singapurze Airbus zaprezentował pomniejszony model prototypu o długości 2 m i szerokości 3,2 m. Według projektantów statki powietrzne tego typu będą zużywały nawet o 20 proc. mniej paliwa w stosunku do współczesnych, zaś integracja kadłuba z płatami pozwoli na znaczne zwiększenie przestrzeni pasażerskiej.

„Nowy projekt jest tak radykalny, że niektórzy inżynierowie nie wierzyli w jego potencjał” – pisze Airbus na swojej stronie internetowej.

– Chcemy być pionierami lotnictwa przyszłości. Przeprowadzając testy naszej koncepcji, chcemy sprawdzić, czy możliwa jest produkcja takiego samolotu i wprowadzenie go do służby – wyjaśnił jeden z kierowników projektu, Jean-Brice Dumont.

Jak dodał, firma nie zakłada dokładnego harmonogramu wprowadzenia samolotu do produkcji. – Chodzi tu o model, który może być narzędziem wielkiej zmiany w konstrukcji samolotów w tym kierunku, by była ona bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.

źródło:
Zobacz więcej