RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Państwowa Komisja Wyborcza ma nowego przewodniczącego

Sędzia NSA, nowy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Sędzia NSA Sylwester Marciniak został wybrany na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej; jego zastępcami będą sędzia Wojciech Sych i Zbigniew Cieślak – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Prezydent powołał nowy skład PKW [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a...

zobacz więcej

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie PKW w nowym składzie, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W styczniu prezydent powołał nowy skład Komisji. Po raz pierwszy zasiądą w niej osoby wskazane przez Sejm; w nowej PKW takich członków będzie siedmiu. Dodatkowo zasiądzie dwóch sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiadają: sędzia Trybunały Konstytucyjnego w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki i adwokat Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego i specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego. Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, a PSL-Kukiz'15 – byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza.

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, a prezes TK – sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW; Marciniak od grudnia 2014 r., a Sych – od lipca 2019 r.

Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK.

Zmiana modelu Państwowej Komisji Wyborczej i odejście od modelu sędziowskiego – wprowadzone nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r. – były krytykowane przez wszystkie kluby opozycyjne. Politycy opozycji podnosili zarzut, że PKW stanie się ciałem upolitycznionym.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego mówiła wcześniej, że nie podziela takich obaw.

Lech Wałęsa grozi rozwiązaniami fizycznymi, jeśli Andrzej Duda wygra wybory

Do majowych wyborów prezydenckich zostało już zaledwie kilkanaście tygodni. Były prezydent Lech Wałęsa do tej pory zapowiadał, że jest gotów stanąć...

zobacz więcej

– Zakładam, że każdy, kto zostaje powołany na jakiekolwiek stanowisko, zwłaszcza na tak ważne stanowisko - PKW to organ państwowy – ani rządowy, ani samorządowy - zdaje sobie sprawę z tego, jaką ponosi za to odpowiedzialność – zaznaczyła.

Pietrzak zwracała też uwagę, że żaden z członków PKW nie należy do żadnej partii.

– Każdy ma jakieś przekonania polityczne. Najważniejsze jest, żeby potrafić obiektywnie oceniać pewne sytuacje. Nie ma dla mnie znaczenia, w jaki sposób ktoś został powołany do tego organu, ważne jest, jak będzie postępował – podkreślała.

Na uwagę, że największe obawy budzi kwestia przyjmowania przez nowy skład PKW sprawozdań finansowych partii politycznych i komitetów wyborczych, Pietrzak mówiła, iż zakłada, że nowi członkowie Komisji będą opierać się na pracy doświadczonych ekspertów Krajowego Biura Wyborczego.

W poniedziałek po raz ostatni Komisja obradowała w starym składzie; do tej pory przewodniczącym był sędzia Wiesław Kozielewicz.

źródło:

Zobacz więcej