RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Były doradca Putina nazwał ZSRR inicjatorem II wojny światowej

Andriej Iłłarionow określił współczesną Rosję jako państwo agresywne, które wszczyna konflikty zbrojne z sąsiadami (fot. arch. PAP/ITAR-TASS / Alexei Filippov)
Andriej Iłłarionow określił współczesną Rosję jako państwo agresywne, które wszczyna konflikty zbrojne z sąsiadami (fot. arch. PAP/ITAR-TASS / Alexei Filippov)

Były doradca Władimira Putina nazwał ZSRR jednym z głównych inicjatorów II wojny światowej. Jednocześnie Andriej Iłłarionow określił współczesną Rosję jako państwo agresywne, które wszczyna konflikty zbrojne z sąsiadami.

„Rotmistrz Pilecki stał się koszmarem Putina”

Były doradca Władimira Putina Andriej Iłłarionow napisał na blogu rozgłośni radiowej Echo Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki „stał się koszmarem...

zobacz więcej

W tekście zamieszczonym na stronach internetowych radia Echo Moskwy, były doradca kremlowski podkreśla również, że obywatele Rosji mają prawo znać nieskażoną propagandą historię swojego kraju.

Andriej Iłłarionow przypomina, że to między innymi porozumienia zawarte z hitlerowskimi Niemcami pozwalają nazywać Związek Radziecki „podżegaczem i inicjatorem” II wojny światowej. Politolog wskazuje na pakt Ribbentrop – Mołotow z sierpnia 1939 roku, który dotyczył podziału części Europy, w tym Polski między Moskwę i Berlin.

Dalej ekspert przypomniał o traktacie „o przyjaźni” zawartym we wrześniu 1939 roku między Niemcami i ZSRR, a także o zgłaszanych w 1940 roku przez Stalina roszczeniach terytorialnych w Europie i Azji.

– Identyfikacja ZSRR jako podżegacza i inicjatora II wojny światowej wynika z aktów agresji dokonanych w latach 1939 – 45 wobec Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Iranu, Turcji, Szwecji, Danii, Finlandii, Japonii i Bułgarii – wylicza Andriej Iłłarionow.

Były doradca Władimira Putina dodaje, że w latach 1933 - 2020 Związek Radziecki i Rosja dokonały łącznie 31 aktów agresji wobec sąsiednich państw, z czego współczesna Federacja Rosyjska dwukrotnie wobec Gruzji i raz wobec Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej