Raport

Epidemia koronawirusa

Życie z optymistą zmniejsza prawdopodobieństwo demencji 

Gdy partner jest optymistą, jego spojrzenie na świat udziela się drugiej połowie (fot. Shutterstock/Dean Drobot)

Optymistycznie nastawiony do życia partner może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko demencji w jesieni życia – wynika z badań opublikowanych w „Journal od Personality”.

Skrupulatne liczenie kalorii może doprowadzić do obłędu

Wielu dietetyków zaleca codzienne monitorowanie spożywanych kalorii. Jednak skrupulatne ich liczenie bywa niebezpieczne. Gdy przerodzi się w...

zobacz więcej

Naukowcy z Michigan State University przez osiem lat gromadzili dane na temat blisko 4,5 tys. małżeństw po 50. roku życia zarejestrowanych w Health and Retirement Study.

Analiza wskazała na zależność pomiędzy spędzaniem życia z optymistami a zmniejszeniem prawdopodobieństwa rozwoju demencji, choroby Alzheimera i innych ubytków poznawczych. Badania wykazały także, że pary te pamiętają więcej szczegółów dotyczących wspólnych przeżyć.

„Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera. Te wyniki wskazują, że osoby, które są w związkach z optymistami częściej utrzymują prawidłową masę ciała i są bardziej aktywne fizycznie. Optymiści wydają się dawać swoim partnerom dobry przykład i motywować do pozytywnych zmian zachowania. Gdy partner jest optymistą, jego spojrzenie na świat udziela się drugiej połowie, co sprzyja dłuższemu życiu i lepszej kondycji umysłowej” – zauważa dr William Chopik, współautor badań.

„Niektóre badania wskazują, że optymizm może być przekazywany w genach, jednak istnieją także wyniki wskazujące, że optymizmu można się nauczyć. Oczywiście przy odpowiednim zaangażowaniu w pracę nad sobą” – podsumowuje dr Chopik.

źródło:

Zobacz więcej