RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało trzy osoby. Kolejny wątek sprawy mafii paliwowej

Zatrzymania dokonali agenci z delegatury w Łodzi (fot. Shutterstock/Nakun)

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym funkcjonowania mafii paliwowej. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa mógł zostać narażony na straty 700 mln zł.

CBA zatrzymało znanego biznesmena w sprawie afery SKOK Wołomin

Agenci CBA zatrzymali w śledztwie dotyczącym nadzoru nad SKOK Wołomin znanego warszawskiego biznesmena. Mężczyzna trafi do siedziby prokuratury,...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak wskazał, zatrzymania trzech osób dokonali agenci z delegatury w Łodzi.

W tym wątku śledztwa chodzi o pranie brudnych pieniędzy. CBA prowadziło czynności na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

– Wszystko wskazuje na to, że działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem prowadzonych przez zatrzymanych spółek oraz tzw. słupów. Proceder zmierzał do włączenia do legalnego obrotu gospodarczego pieniędzy uzyskanych z przestępstwa – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że grupa utworzyła sieć firm, które przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z uszczuplenia podatku VAT. Według śledczych mogło to być co najmniej 30 mln zł.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy.

– Funkcjonariusze CBA przeszukali także miejsca zamieszkania zatrzymanych osób oraz siedziby powiązanych z nimi podmiotów gospodarczych – mówi Brodowski.

Cała sprawa dotyczy funkcjonowania tzw. mafii paliwowej działającej na terenie Polski w latach 2013-2016. W listopadzie ubiegłego roku agenci CBA zatrzymali do tej sprawy 9 osób.

O sprawie informowali również reporterzy „Panoramy TVP2”.

źródło:
Zobacz więcej