RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zidentyfikowano grób polskiego żołnierza we Francji

Ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie żołnierza, odbędzie się sierpniu 2020 roku (fot.  REUTERS/Pascal Rossignol)
Ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie żołnierza, odbędzie się sierpniu 2020 roku (fot. REUTERS/Pascal Rossignol)

Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1 Dywizji Pancernej – wynika z badań Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN we współpracy z Adrianem Pohlem.

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka i kości. To pierwsze od...

zobacz więcej

Ministerstwo kultury podało, że „badania zrealizowano w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego”.

Poinformowano również, że ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie żołnierza, odbędzie się sierpniu 2020 roku w czasie głównych uroczystości upamiętniających udział polskich żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka w bitwie pod Falaise.

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisano, że Ryszard Chaniewski urodził się 19 stycznia 1913 roku w Białymstoku. „Jego rodzicami byli Atanazy i Amelia z domu Kruszewska. W 1929 roku ukończył szkołę powszechną w Białymstoku, a następnie trzy kursy w Państwowej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej na wydziale tokarskim” – podał resort kultury.

Dodano na stronie: „Zaprzysiężony 12 grudnia 1934 roku, dostał przydział do 4 Batalionu Pancernego, gdzie ukończył kurs samochodowy, a 7 września 1935 roku szkołę podoficerską. 10 września 1936 roku awansował do stopnia kaprala”.

Nagrobki polskich żołnierzy na Rossie uszkodzone po wypadku samochodowym

W wyniku wypadku samochodowego na wileńskim cmentarzu Rossa uszkodzone zostały nagrobki polskich żołnierzy w kwaterze wojskowej z lat 1919-1920,...

zobacz więcej

Napisano, że Chaniewski przed II wojną światową mieszkał w Grodnie przy ul. Zamkowej pracując jako tokarz. Nie wziął udziału w kampanii 1939 r. We Francji w dniu 25 listopada 1939 r. został wcielony do 1 Pułku Czołgów stacjonującego w Coetquidan, by 23 czerwca 1940 r. zostać ewakuowanym do Wielkiej Brytanii.

Jego ostatnim przydziałem był 2 Pułk Pancerny wchodzący w skład 1 Dywizji Pancernej. „Służąc jako kierowca czołgu, poległ na polu chwały 8 sierpnia 1944 r. w Normandii – pierwszego i jednocześnie najkrwawszego dnia działań jego pułku. Pierwotnie kapral Ryszard Chaniewski został pochowany w La Blanche Herbe, skąd jego szczątki, jako bezimiennego żołnierza Wojska Polskiego, przeniesiono na Polski Cmentarz Wojenny w Langannerie” – wskazano w komunikacie.

Podporucznik Henryk Chaniewski, brat Ryszarda, w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu Kozielsku, a następnie został zamordowany w Katyniu.

Adrian Pohl to Polak mieszkający w Belgii, historyk amator, pasjonuje się tematyką polskiego grobownictwa wojennego, w szczególności prowadzi badania nad możliwością identyfikacji pochówków nieznanych polskich żołnierzy we Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Dzięki jego badaniom zidentyfikowano m.in. grób dragona Jana Skulińca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej