Raport

Epidemia koronawirusa

Rogaty ogórek – warzywo, które nie zepsuje się nawet przez pół roku

Smakuje jak połączenie ogórka, kiwi i melona (fot. Shutterstock/2Ban)

Pochodzi z Afryki. Smakuje jak połączenie ogórka, kiwi i melona. Pomarańczową skórkę pokrywają wydatne kolce. Oto kilka cech wyróżniających warzywo o nazwie kiwano.

Za cebulę jak za pomarańcze. Cenowy skok w warzywniaku

Kilogram cebuli kosztuje niemal tyle samo, co kilogram pomarańczy – pisze „Super Express”. W ciągu roku cena tego warzywa zwiększyła się aż...

zobacz więcej

W nielicznych polskich supermarketach, w dziale z egzotycznymi warzywami i owocami można znaleźć kiwano, nazywane także ogórkiem afrykańskim lub rogatym. Początkowo ma barwę zieloną, a gdy dojrzeje – pomarańczową. Wnętrze wypełnia zielonożółty miąższ, zawierający nasiona.

Miąższ ma orzeźwiający smak. Nadaje się do jedzenia na surowo. W smaku przypomina kiwi, melona i ogórka, a zapach przywołuje na myśl banana. Kucharze dodają kiwano do sałatek owocowych, deserów, ryb i owoców morza.

Warzywo to nie dostarczy więcej niż 70 kcal. Co więcej, nasiona, zawierające dużo błonnika, pęcznieją w żołądku i na dłużej zapewniają poczucie sytości. Kiwano przyśpiesza trawienia, ale – uwaga – ma też działanie moczopędne.

Ze względu na zawartość potasu, kiwano warto polecić osobom z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia. Jest polecany też kobietom w ciąży, gdyż zawiera kwas foliowy.

Kiwano bardzo długo zachowuje swoje właściwości smakowe oraz odżywcze. Może leżeć w kuchni nawet pół roku, nim się zepsuje.

źródło:

Zobacz więcej