RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do czterech lekarzy specjalistów bez kolejki. Zmiany już od marca

NFZ zwiększa stawki wycen pierwszych wizyt u części lekarzy specjalistów (fot. Shutterstock/ldutko)
NFZ zwiększa stawki wycen pierwszych wizyt u części lekarzy specjalistów (fot. Shutterstock/ldutko)

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów – pisze „Rzeczpospolita”. W kolejce do pierwszej konsultacji u tych specjalistów czeka dziś 700 tys. ze wszystkich 2 mln osób zapisanych na konsultację do specjalisty.

Darmowa dieta od NFZ. Z portalu korzysta już ćwierć miliona

Z uruchomionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia portalu z darmowymi dietami, korzysta już ćwierć miliona użytkowników. Na zainteresowanych zdrowym...

zobacz więcej

Dziennik przypomina, że o 17 proc. od lipca tego roku i o 10 proc. od stycznia 2021 r. wzrosnąć ma wycena pierwszej wizyty u neurologa, kardiologa, ortopedy i endokrynologa, czyli czterech najbardziej obleganych specjalizacji lekarskich. Od marca przestaną tu obowiązywać limity przyjęć.

700 tys. osób czekających w kolejce do tych specjalistów to na przykład osoby z bólami kręgosłupa, kolan czy stawów, seniorzy z początkami demencji lub osoby z nadciśnieniem. Jeśli w odpowiednim czasie nie trafią do specjalisty, ich stan się pogorszy, a leczenie będzie kosztować państwo kilkakrotnie więcej.

Dlatego – podaje dziennik – od 1 marca NFZ zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów, których poradnia zdoła przyjąć, a od lipca będzie takie wizyty premiować finansowo, na co w 2020 r. wyda ok. 240 mln zł (zniesienie limitów to koszt kolejnych 60 mln zł).

– Już dziś wycena porady pierwszorazowej jest o ok. 50 proc. wyższa od kolejnych. Jeśli dodać do tego podwyżkę o 17, a następnie 10 proc., powinna zbliżyć się do stawek wolnorynkowych – powiedział gazecie rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

źródło:

Zobacz więcej