Raport

#FabrykahejtuPO

Odeszła legenda opery

Mirella Freni zadebiutowała w 1955 roku (fot. TT/Opera magazine)

W wieku 84 lat zmarła w swoim domu w Modenie wybitna włoska śpiewaczka operowa Mirella Freni. Śpiewaczka cierpiała na zanik mięśni, przeszła też wylew – poinformował jej menedżer Jack Mastroianni z IMG Artists.

Zmarł lider Budki Suflera, autor wielu przebojów, Romuald Lipko

W wieku 69 lat zmarł muzyk Romuald Lipko, lider Budki Suflera - poinformował zespół. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich...

zobacz więcej

Mirella Freni, kwalifikowana przez krytykę jako sopran liryczny, zadebiutowała w 1955 roku jako Micaela w operze Georgesa Bizeta „Carmen”. W latach 1959-1962 występowała w operach w Holandii i Wielkiej Brytanii, międzynarodowe uznanie przyniosły jej partie Adiny w „Napoju miłosnym” oraz Zuzanny w „Weselu Figara” w 1960 roku .

W 1965 roku zadebiutowała na deskach Metropolitan Opera, gdzie wystąpiła w roli Mimi w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Inne sukcesy w Nowym Jorku to partie Liu w „Turandot” oraz Małgorzaty w „Fauście”.

W 1976 roku śpiewaczka wystąpiła w roli Zuzanny w sfilmowanej wersji „Wesela Figara”. Karierę zakończyła w 2005 roku tytułową rolą Joanny d'Arc w „Dziewicy Orleańskiej”.

Pod koniec życia Freni, która była we Włoszech ostatnią już śpiewaczką, której samo już pojawienie się na scenie wywoływało długotrwałe owacje publiczności – jak zaznacza Associated Press – zajmowała się działalnością pedagogiczną. Uczyła śpiewu w Centrum Bel Canto w Vignola, które założyła wraz z mężem, słynnym bułgarskim basem Nikołajem Giaurowem.

W 1990 roku śpiewaczka opublikowała pamiętniki, które opatrzyła tytułem „Mio caro teatro” (Mój drogi teatr).

źródło:

Zobacz więcej