RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowo krótki czas transatlantyckiego przelotu. Pomógł huragan Ciara

Boeing British Airways wylądował na londyńskim Heatrow 80 przed planowanym czasem przylotu (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Boeing British Airways wylądował na londyńskim Heatrow 80 przed planowanym czasem przylotu (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Lot boeinga linii British Airways z Nowego Jorku do Londynu został okrzyknięty przez ekspertów najszybszą transatlantycką podróżą samolotu pasażerskiego – podaje BBC. Dzięki rekordowo krótkiemu czasowi przelotu – wyłączając oczywiście z zestawienia ponaddźwiękowe połączenia concordami, które nie latają od 2003 roku – pasażerowie wylądowali na stołecznym Heatrow aż 80 minut przed czasem. Powód? Huragan Ciara, w strudze którego samolot mógł się rozpędzić do zawrotnej prędkości 1327 km/h.

Sztorm Ciara wyrządził poważne szkody w Wielkiej Brytanii

Dziesiątki odwołanych lotów, ograniczony ruch pociągów, ostrzeżenia przed podtopieniami, przełożone imprezy sportowe – to skutki przechodzącego...

zobacz więcej

Jak podaje portal brytyjskiej telewizji BBC, boeing 747-436 osiągnął prędkość 1327 km/h i pokonał trasę przez Atlantyk w rekordowe 4 godziny i 56 minut – aż 80 minut przed zaplanowanym czasem przylotu. Dotychczasowy rekord należał do norweskiego samolotu, który pokonał Atlantyk w 5 godzin i 13 minut.

Samolot osiągnął „fenomenalną prędkość” – przyznaje BBC były pilot i ekspert lotniczy Alastair Rosenschein. Jak wskazał, pilot boeinga umieścił samolot w centrum silnego strumienia wiatru, dosyć silnego o tej porze roku.

Niedzielny lot boeinga British Airways, choć teoretycznie pokonał prędkość dźwięku (1225 km/h), to w rzeczywistości nic takiego się nie stało, ponieważ barierę przesuwa szybko poruszające się powietrze – czytamy w artykule.

Nowoczesne samoloty pasażerskie zazwyczaj poruszają się z prędkością około 85 proc. prędkości dźwięku.

„Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem nad rekordami prędkości” – przekazała brytyjska linia lotnicza. Jak dodano w komunikacie, cytowanym przez BBC, „dobrze wyszkoleni piloci wykorzystali wszystkie warunki, aby klienci mogli wrócić do Londynu z dużym wyprzedzeniem”.

Bezwzględny rekord transatlantyckiego połączenia pasażerskiego należy do samolotu Concorde British Airways, który w 1996 roku pokonał trasę w 2 godziny 52 minuty i 59 sekund – osiągając maksymalną prędkość 1350 km/h. Tymczasem z powodu tego samego huraganu Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały dotychczas 3 rejsy do Londynu I 1 do Amsterdamu – właśnie z uwagi na niebezpieczne warunki pogodowe. Pod znakiem zapytania stoi także wieczorny lot do stolicy Wielkiej Brytanii, do londyńskiego portu Heathrow.

źródło:
Zobacz więcej