Międzynarodowy Dzień Pizzy. Włoski przysmak kupuje 60 proc. Polaków

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe kupuje pizzę raz na dwa miesiące (fot. pixnio.com)

Codziennie na świecie sprzedawane są miliony pudełek z tym pochodzącym z Włoch przysmakiem. Pizza, którą pokochali również Polacy, w niedzielę obchodzi swoje święto.

Zabrali pizzę i dali część należności. Za rozbój grozi im 12 lat

Dwaj mieszkańcy Chełma zaatakowali dostawcę pizzy. Najpierw chcieli zabrać mu pieniądze, jednak nie zdołali tego zrobić, bo dostawca się postawił....

zobacz więcej

Pierwsza pizza miała powstać jeszcze w czasach starożytnych w Grecji, skąd około 500 r. p.n.e. dotarła do Rzymu. Przyjmuje się jednak, że narodziła się w 1889 roku, kiedy to w Neapolu kucharz Raffaele Esposito przygotował ją dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej.

Obecnie pizza ma swoich fanów na całym świecie. Przepisów jest wiele. Klasyczna włoska pizza to ciasto posmarowane sosem pomidorowym z serem mozzarellą i świeżą bazylią. Do tego mogą dochodzić dowolne dodatki. Najpopularniejsze odmiany pizzy to neapolitańska, sycylijska, marinara czy Margherita.

Pizza neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej i tradycyjnej receptury. Taka pizza powinna być pieczona w temperaturze 480 stopni C, najlepiej w piecu opalanym drewnem dębowym.

Polacy są jedną z największych społeczności wielbicieli pizzy na świecie. „O ile kuchnia polska ma wielu zwolenników, o tyle poza domem zdecydowanie preferujemy sięganie po dania z innych państw, a najczęściej z Włoch” – informowała piątkowa „Rzeczpospolita”.

Jak powiedział Michał Maksymiec, dyrektor w panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, w 2019 roku do domu kupowało ją 6 na 10 gospodarstw domowych.

Przeciętne gospodarstwo domowe kupuje pizzę raz na dwa miesiące.

źródło:
Zobacz więcej