Raport

Epidemia koronawirusa

W przyszłym tygodniu w Lublinie pogrzeb Romualda Lipki, współtwórcy Budki Suflera

W Lublinie przed ratuszem ustawiono pamiątkowe zdjęcie zmarłego Romualda Lipko (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Uroczystości pogrzebowe współtwórcy Budki Suflera Romualda Lipki odbędą się w środę 12 lutego w Lublinie – poinformował zespół na Facebooku. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 13.00 w archikatedrze. Po nim nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej.

Zmarł lider Budki Suflera, autor wielu przebojów, Romuald Lipko

W wieku 69 lat zmarł muzyk Romuald Lipko, lider Budki Suflera - poinformował zespół. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich...

zobacz więcej

Romuald Lipko zmarł w nocy z czwartku na piątek. Miał 69 lat. „Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że uroczystości pogrzebowe Romualda Lipki odbędą się w najbliższą środę, 12 lutego. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 13.00. w archikatedrze lubelskiej, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie” – napisano na Facebooku.

Romuald Lipko był polskim artystą, kompozytorem wielu przebojów muzyki rozrywkowej. Urodził się w Lublinie w 1950 r. Był współtwórcą i głównym kompozytorem Budki Suflera, autorem i współautorem wszystkich hitów zespołu, m.in „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Cień wielkiej góry”, „Jest taki samotny dom”, „Za ostatni grosz”, „Memu miastu do widzenia”, „Moja Alabama”, „Ratujmy, co się da” i wielu innych.

Lipko komponował także dla wielu polskich gwiazd, w tym dla Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

Budka Suflera rozpoczęła karierę w 1974 r. Od początku przez wiele lat związana była z rozgłośnią Radia Lublin, gdzie artyści nagrywali swoje największe utwory. W 2014 r. zespół ogłosił, że kończy działalność. W tym samym roku członkowie zespołu – Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

W 2015 r. Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował, tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 r. Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i z singlem „Gdyby jutra nie było”. Zespół zapowiedział nowy album i trasy koncertowe: „45 lat! Powrót do korzeni”! i „Za Ostatni Grosz 2020”. Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II – „Nie zastąpi Ciebie nikt".

Muzyk zmagał się z chorobą nowotworową. We wrześniu 2019 r. na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. Podkreślał, że w walce z chorobą wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.źródło:
Zobacz więcej