Raport

Epidemia koronawirusa

Zbadano grzyba w reaktorze w Czarnobylu. Pochłania promieniowanie

Naukowcy zbadali grzyba obrastającego ściany reaktora jądrowego w Czarnobylu (fot. REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Naukowcy zbadali pewien rodzaj grzyba znalezionego w reaktorze jądrowym w Czarnobylu. Czarny grzyb wytwarza dużą ilość melaniny oraz pochłania promieniowanie.

Katastrofa w Czarnobylu. Polacy dowiedzieli się o wybuchu dwa dni później

26 kwietnia 1986 o godzinie 1.23 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. Doprowadziła...

zobacz więcej

Grzyba obrastającego ściany reaktora jądrowego w Czarnobylu znaleziono w 1991 roku. Zaskoczyło to naukowców ze względu na panujące tam ekstremalne warunki środowiska spowodowane promieniowaniem.

Zdaniem badaczy, grzyb jest odporny na śmiertelne promieniowanie. Mówi się, że jest też przez nie przyciągane. Wyniki badań wykazują, że posiada on dużą ilość melaniny, czyli naturalnego pigmentu odpowiedzialnego za nadawanie skórze ciemnego odcienia. Pleśń w reaktorze w Czarnobylu jest czarnego koloru właśnie ze względu na obecność melaniny.

Ludzie o ciemniejszym odcieniu skóry posiadają zazwyczaj więcej melaniny, która absorbuje też więcej światła i rozprasza promieniowanie ultrafioletowe w skórze. Grzyb natomiast – według naukowców – pochłania radioaktywne promieniowanie i przekształca je w pewien rodzaj energii chemicznej służącej do jego wzrostu.

Prawdopodobnie to nie pierwszy przypadek pleśni przyciąganej przez promieniowanie. Zauważyła to Ekaterina Dadachova wówczas ze Szkoły Medycznej im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku. W 2008 roku napisała we wstępie do artykułu, że „duże ilości zarodników grzybów posiadających melaninę znaleziono we wczesnych osadach z okresu kredy, kiedy wiele gatunków zwierząt i roślin wymarło”.

„Okres ten zbiega się z przekroczeniem Ziemi »magnetycznego zera« powodującego utratę »osłony« przed promieniowaniem kosmicznym” – dodała.

Wyniki te mogą wskazywać na ewentualne wykorzystanie czarnego grzyba w nauce. Może on bowiem występować w kosmosie, w którym organizmy mogłyby żyć otoczone promieniowaniem.

źródło:
Zobacz więcej