RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szczepionka przeciwko ASF. Polscy naukowcy najbliżej sukcesu

Choroba od 6 lat jest obecna w Polsce (fot. Shutterstock/Deyana Stefanova Robova)
Choroba od 6 lat jest obecna w Polsce (fot. Shutterstock/Deyana Stefanova Robova)

W Polsce trwają prace nad szczepionką przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. Od 6 lat obecna jest także w Polsce, co utrudnia eksport zwierząt i mięsa wieprzowego.

Brandenburgia odgrodzi się od Polski. Powodem ASF

Niemiecki kraj związkowy Brandenburgia postawi w najbliższych dniach wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej płot o długości 120 km. Bariera ma zapobiec...

zobacz więcej

W prace zaangażowany jest Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Jego dyrektor Krzysztof Niemczuk poinformował, że przeprowadzono dotychczas szereg prób klinicznych.

– Jesteśmy już w stanie prowadzić w taki sposób manipulacje genetyczne, by zmieniony genom wirusa dawał odpowiedź immunologiczną. Dotychczas żadnemu ośrodkowi naukowemu na świecie się tego nie udało – mówi dyrektor PIWet.

Kolejnym krokiem ma być szczegółowe zbadanie genomu wirusa. Wyniki pozwolą ustalić źródło zarażenia zwierząt oraz region, którym do niego doszło – dodał Krzysztof Niemczuk. – Oceniamy, czy wirus stwierdzany w konkretnym gospodarstwie pochodzi z terytorium kraju, czy może z krajów ościennych – poinformował.

Występowanie wirusa ASF w Polsce powoduje, że restrykcje handlowe na cały kraj nakładają najwięksi importerzy mięsa, m.in. Chiny. W przypadku eksportu do krajów Unii Europejskiej restrykcjami objęte są jedynie najbliższe tereny, na których stwierdzono obecność wirusa.

Roczna wartość rynku wieprzowego w Polsce to około 20 miliardów złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej