Raport

Epidemia koronawirusa

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozstrzygnięty. Znamy laureatów

Piotr Alexewicz zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (fot. Facebook/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został Piotr Alexewicz. II miejsce ex aequo zajęli Adam Kałduński i Piotr Pawlak. III nagrody nie przyznano. Zdobycie I i II nagrody w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Znamy nazwiska finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego

Ośmiu pianistów wystąpi w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Podczas finałowych przesłuchań (7 i 8 lutego)...

zobacz więcej

Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę, o godz. 18.00. w Filharmonii Narodowej. Program obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

IV miejsce zajął Tomasz Marut, a V ex aequo Viet Trung Nguyen i Maciej Wota. VI miejsca nie przyznano.

Uczestników oceniało jury w składzie: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal oraz Paweł Zawadzki. Jury przewodniczyła Katarzyna Popowa-Zydroń, polska pianistka pochodzenia bułgarskiego, profesor fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Jak podał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na swojej stronie internetowej w konkursie wzięło udział 29 pianistów. Do drugiego etapu dostało się 16 muzyków, z czego 8 zakwalifikowało się do finału.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany od 1968 r. adresowany jest do polskich studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Odbywa się corocznie – z wyjątkiem lat poprzedzających Międzynarodowy Konkurs Chopinowski – i zdaniem muzykologów, może stanowić formę przepustki do udziału w konkursie międzynarodowym. I i II nagroda zdobyta w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Wśród laureatów konkursu krajowego, którzy potem odnosili sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim byli m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała i Rafał Blechacz.

Z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina przy organizacji Konkursu współpracują: Filharmonia Narodowa, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina oraz Program Drugi Polskiego Radia.

źródło:
Zobacz więcej