RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niesamowite dokonanie amerykańskiej astronautki Christiny Koch. Pobiła rekord

Christina Koch opuszczajaca pokład pojazdu kosmicznego Sojuz, którym wróciła na Ziemię (fot. Alexander Ryumin\TASS via Getty Images)
Christina Koch opuszczajaca pokład pojazdu kosmicznego Sojuz, którym wróciła na Ziemię (fot. Alexander Ryumin\TASS via Getty Images)

Astronautka wróciła na Ziemię 6 lutego. 328 dni to nie tytuł nowego filmu, ale czas, jaki spędziła w kosmosie Christina Koch. Tym samym pobiła rekord: żadna z kobiet nie przebywała dotychczas tak długo w przestrzeni kosmicznej.

O krok od katastrofy. Kapsuła załogowa Starliner do poprawki

Grudniowy lot testowy kapsuły załogowej Starliner firmy Boeing mógł zakończyć się katastrofą – wynika z ustaleń Panelu Doradczego ds....

zobacz więcej

Lądowanie pojazdu kosmicznego Sojuz, na którym oprócz Christiny znajdowali się jeszcze Aleksander Skvortsov i Luca Parmitano, odbyło się w Kazachstanie. – Jestem przytłoczona i bardzo szczęśliwa – skomentowała krótko Koch zaraz po wydostaniu się z pojazdu. Kilka dni przed zakończeniem misji mówiła, że bardzo tęskni za zwykłymi ziemskimi przyjemnościami, takimi jak powiew wiatru na twarzy.

Poprzedni rekord pobity przez kobietę wynosił 288 dni i należał do Peggy Watson. Męski rekord należy natomiast do rosyjskiego kosmonauty Walerija Polakowa, który na jednej misji kosmicznej spędził 437 dni.

Christina Koch przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 18 października 2019 roku wraz z Jessicą Meir odbyła pierwszy w historii kobiecy spacer kosmiczny. W sumie Koch spędziła w otwartej przestrzeni kosmicznej ponad 42 godziny, okrążyła Ziemię 5248 razy i przebyła 220 miliony kilometrów.

Na pokładzie ISS Koch przeprowadzała różne badania: nad hodowlą roślin oraz metodami opanowywania ognia w przestrzeni kosmicznej. Przeprowadzała również eksperymenty z wykorzystaniem mikrograwitacji, która może być przydatna w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Sama również była obiektem testów. Jej misję przedłużono, aby zbadać wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na ludzki organizm.

Christina Koch urodziła się w 1979 roku w USA w stanie Michigan, a z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Ukończyła Akademię NASA, a zanim w 2013 roku została wybrana do Grupy Astronautów, odniosła wiele sukcesów naukowych. Pracowała m.in. w Laboratorium Astrofizyki Lotów Kosmicznych NASA, na Wydziale Kosmicznym Laboratorium Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, prowadziła kursy z fizyki laboratoryjnej na Montgomery College, uczestniczyła w misjach naukowych w Antarktyce i na Antarktydzie. W 2015 roku ukończyła szkolenie, które umożliwiło jej udział w misjach kosmicznych.

Znana jest również jako Astro Christina – pod tym pseudonimem 17 listopada 2019 roku dokonała pierwszej edycji Wikipedii z kosmosu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej