Raport

Epidemia koronawirusa

Jubileuszowe podium Stocha. Trzech Polaków w punktami

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w Willingen (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Kamil Stoch po raz 70. w karierze stanął na podium w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zajął trzecie miejsce w konkursie w niemieckim Willingen. Wygrał Niemiec Stephan Leyhe, a drugi był Norweg Marius Lindvik. Oprócz Stocha punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli również 15. Dawid Kubacki i 23. Jakub Wolny.

Takiej serii jak Kubacki nie miał wcześniej żaden Polak

Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Polak na podium ukończył dziesiąte zawody z rzędu....

zobacz więcej

Po pierwszej serii i skoku na odległość 139,5 m liderem był Stoch. Jego przewaga nad Leyhem, który skoczył tyle samo, wynosiła jednak tylko 0,8 pkt. Trzeci Lindvik natomiast osiągnął 140 m i tracił do Polaka 2,9 pkt.

W finale Leyhe był jednak zdecydowanie najlepszy i wygrał wyraźnie. Triumf zapewniło mu 144,5 m. Lindvik w drugiej próbie miał 143 m, a Stoch 137,5. – Jestem zadowolony, bo wykonałem pracę na super poziomie. Oddałem naprawdę dobre skoki. Szkoda, że w drugiej serii trochę zabrakło mi szczęścia – powiedział Stoch przed kamerą TVP Sport.

Leyhe cieszył się z pierwszego pucharowego zwycięstwa w karierze. Wcześniej 28-latek na podium zawodów PŚ stał tylko dwukrotnie – drugi był w ubiegłym tygodniu w Sapporo oraz w 2018 roku w Wiśle.

Na 15. miejscu uplasował się Dawid Kubacki, a na 23. Jakub Wolny. Na półmetku zajmowali dziewiąte i dziesiąte miejsce, ale w finale uzyskali 129,5 oraz 126,5 m i ostatecznie obsunęli się w zestawieniu. Już po pierwszej serii udział w zawodach zakończyli: 35. Piotr Żyła, 37. Aleksander Zniszczoł, 41. Klemens Murańka i 46. Andrzej Stękała.

Czwarty był lider klasyfikacji generalnej PŚ Stefan Kraft. Austriak ma teraz 68 punktów przewagi nad drugim Niemcem Karlem Geigerem. Trzeci Kubacki traci do lidera 173 pkt. Stoch zajmuje szóste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano kolejny indywidualny konkurs w Willingen. Z powodu niekorzystnej prognozy pogody został przesunięty z godziny 16 na 10.15.

Zawody w Niemczech tworzą minicykl „Willingen Five”. Składają się na niego nie tylko skoki konkursowe, ale również ten z kwalifikacji. Zawodnik, który będzie miał najwyższą łączna notę otrzyma 25 tys. euro. W klasyfikacji prowadzi Leyhe z przewagą 22,2 pkt nad Kraftem. Stoch jest piąty – 34,1 pkt straty.

źródło:
Zobacz więcej