Raport

#FabrykahejtuPO

Federer i Nadal pobili rekord. Ich mecz przyciągnął największą widownię w historii tenisa

Szwajcar Roger Federer (L) z Hiszpanem Rafaelem Nadalem (P) podczas meczu charytatywnego (fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA)

Ta liczba mówi sama za siebie; 51 954 widzów obejrzało w piątek na stadionie w Kapsztadzie charytatywny mecz Szwajcara Rogera Federera z Hiszpanem Rafaelem Nadalem. To rekord frekwencji w historii tenisa. Spotkanie wygrał Szwajcar 6:4, 3:6, 6:3.

Tenisista Roger Federer ma swoją monetę

Podobizna tenisisty Rogera Federera znajdzie się na nowej, srebrnej monecie o nominale 20 franków. To będzie pierwszy przypadek w Szwajcarii, gdy...

zobacz więcej

Poprzednio największą widownię zgromadził pojedynek Federera z Niemcem Alexandrem Zverevem w listopadzie 2019 roku na największej na świecie arenie walk byków w Meksyku - 42 517 osób.

W piątek na trybunach w Kapsztadzie zasiadła m.in. matka Federera, Lynette, urodzona w RPA. Na jednym z transparentów widniał napis: "Witaj w domu Roger". Obecny był również gorąco powitany przez kibiców Siya Kolisi, kapitan reprezentacji RPA w rugby, która w ubiegłym roku zdobyła w Japonii Puchar Świata. Kolisi wyszedł na kort i podarował Szwajcarowi koszulkę drużyny narodowej.

Dochód ze spotkania zostanie przekazany założonej 16 lat temu przez Federera fundacji na rzecz edukacji dzieci w sześciu krajach afrykańskich: RPA, Namibii, Botswanie, Malawi, Zambii i Zimbabwe.

Był to szósty „Mecz dla Afryki”, organizowany przez fundację Federera, ale pierwszy na Czarnym Lądzie. Poprzednie były rozgrywane w USA i Europie.

– Mamy nadzieję zebrać milion dolarów dzięki sprzedaży biletów, wsparciu sponsorów i kolacji, na której będzie obecny m.in. Bill Gates – powiedział Szwajcar w środę, bezpośrednio po wylądowaniu w Kapsztadzie.

Jak się okazało, zebrano znacznie więcej pieniędzy, niż oczekiwał – ok. 3,5 mln dolarów.

źródło:

Zobacz więcej