RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus może spowodować załamanie na rynku smartfonów

Epidemia koronawirusa stanowi zagrożenie także dla gospodarki (fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)
Epidemia koronawirusa stanowi zagrożenie także dla gospodarki (fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)

Epidemia wirusa 2019-nCoV stanowi zagrożenie nie tylko z medycznego punktu widzenia, ale także ekonomicznego. Analitycy oceniaja, że dojdzie do załamania na chińskim rynku smartfonów.

Samoloty Air France i KLM nie polecą do Chin do 15 marca

Linie lotnicze Air France i KLM ogłosiły, że przedłużają do 15 marca zawieszenie lotów do i z Chin kontynentalnych. Ma to związek z epidemią...

zobacz więcej

Serwis Dark Vision Hardware wskazuje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dojdzie do dużego spadku produkcji. Optymistyczny scenariusz zakłada, że jeśli epidemia zostanie opanowana do końca lutego, spadek ten wyniesie 9 procent.

Dla producentów urządzeń i podzespołów oznacza to często dwucyfrowe spadki przychodów. Dotyczy to między innymi firmy MediaTek.

Wiele chińskich przedsiębiorstw wciąż nie podjęło pracy po chińskim Nowym Roku. Niektóre mogą wznowić produkcję w poniedziałek, ale najpewniej nie będą pracowały pełną parą. To efekt niedoboru pracowników i części, spowodowanego ograniczeniami w ruchu ludzi i towarów, nałożonymi przez lokalne władze.

Straty spowodowane przez epidemię koronawirusa szacują również w Indiach. Chińscy turyści masowo odwołują rezerwacje i wycieczki do tego kraju. Agencje turystyczne szacują straty na 500 milionów dolarów, a jeśli epidemia potrwa do końca roku, branża może stracić nawet 2 miliardy dolarów. Co roku do Indii przyjeżdża na urlop około 280 tysięcy Chińczyków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej