RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Książę Andrzej wstrzymuje swój awans. Powodem skandal z Epsteinem

Książe Andrzej był znajomym Jeffreya Epsteina i według amerykańskich mediów, miał być kilkukrotnie jego gościem na osławionej wyspie (fot. Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)
Książe Andrzej był znajomym Jeffreya Epsteina i według amerykańskich mediów, miał być kilkukrotnie jego gościem na osławionej wyspie (fot. Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)

Brytyjski książę Andrzej poprosił o wstrzymanie honorowej nominacji na stopień admirała, którą miał otrzymać z okazji 60. urodzin – podał w piątek Pałac Buckingham. Książę zawiesił pełnienie obowiązków z powodu znajomości z amerykańskim finansistą i pedofilem Jeffreyem Epsteinem.

Syn brytyjskiej królowej w cieniu skandalu rezygnuje z pełnienia obowiązków

Książę Andrzej – młodszy syn brytyjskiej królowej Elżbiety II – ogłosił, że wycofuje się „w przewidywalnej przyszłości” z pełnienia obowiązków....

zobacz więcej

Drugi syn królowej Elżbiety II czynnie służył w Royal Navy od 1979 do 2001 r., uczestnicząc m.in. w wojnie o Falklandy. Zgodnie z tradycją, wyżsi rangą członkowie rodziny królewskiej, którzy służyli w wojsku, traktowani są tak, jakby w nim pozostali i przy okazji kolejnych okrągłych rocznic urodzin lub z racji innych istotnych wydarzeń awansowani są na wyższe stopnie.

Jednak, jak poinformował Pałac Buckingham, książę zwrócił się z prośbą o wstrzymanie jego nominacji. „Zgodnie ze zwyczajem książę Yorku miał otrzymać awans wojskowy w dniu swoich 60. urodzin. Po podjęciu przez Jego Królewską Wysokość decyzji o wycofaniu się z obowiązków publicznych w dającej się przewidzieć przyszłości, książę Yorku zwrócił się do Ministerstwa Obrony z pytaniem, czy ten awans może zostać odroczony do czasu, gdy Jego Królewska Wysokość powróci do obowiązków publicznych” – wyjaśniono.

W listopadzie książę Andrzej ogłosił, że zawiesza na dającą się przewidzieć przyszłość wykonywanie obowiązków publicznych, co było efektem narastającego skandalu wokół jego znajomości z amerykańskim finansistą i pedofilem Jeffreyem Epsteinem, który w sierpniu zeszłego roku popełnił samobójstwo w więzieniu. Wprawdzie Andrzej nie jest o nic oskarżony, ale istnieją podejrzenia, że nie mówił prawdy na temat znajomości z jedną z nieletnich dziewcząt, które Epstein „oferował” przyjaciołom. Ponadto, mimo deklaracji księcia, że będzie współpracował z amerykańską prokuraturą badającą sprawę miliardera, jak dotąd tego unika.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii trwa dyskusja, czy należy wywiesić flagi państwowe w dniu przypadających 19 lutego urodzin Andrzeja. Jako że jest on wysokim rangą członkiem rodziny królewskiej, jego urodziny powinny być uhonorowane w ten sposób. Jednak niektóre rady miejskie zapowiedziały, że tego nie zrobią, biorąc pod uwagę okoliczności zawieszenia przez Andrzeja wykonywania obowiązków, inne zaś zwróciły się do rządu z prośbą o wytyczne.

W efekcie rząd rozstrzygnął, że w związku z zawieszeniem wykonywania obowiązków wywieszanie flag na budynkach publicznych nie jest konieczne. Nie ulegają natomiast zmianie plany, by w dniu urodzin księcia rozbrzmiały dzwony w Opactwie Westminsterskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej