Raport

Epidemia koronawirusa

100-lecie zaślubin Polski z morzem. Program rekonstrukcji historycznej w Pucku

Podczas rekonstrukcji historycznej generał Haller wjedzie na nabrzeże konno, następnie zsiądzie z konia i dokona uroczystego aktu zaślubin (fot. Twoje Info)

100 lat temu nad Zatoką Pucką gen. Józef Haller dokonał symbolicznego przejęcia morza. Uroczyste obchody tej rocznicy odbędą się właśnie w Pucku. Zaplanowano m.in. inscenizacje historyczne. Na platformę Twoje Info otrzymaliśmy szczegółowy program uroczystości.

„Obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański”

Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim...

zobacz więcej

10 lutego, w uroczystościach w Pucku wezmą udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i burmistrz Pucka Hanna Próchniewska.

Godz. 9.30 – początek rekonstrukcji historycznej: przyjazd pociągu z generałem Hallerem na dworzec w Pucku

Na stacji kolejowej władze Pucka przywitają rekonstruktorów. Po powitaniu rekonstruktorzy, goście i mieszkańcy przejdą ulicami miasta we wspólnym pochodzie na rynek w Pucku. Tam w ramach inscenizacji – odegrana zostanie „scena balkonowa” z udziałem generała Hallera, w którego postać wcieli się członek grupy rekonstrukcyjnej.

Godz. 14.00 – rekonstrukcja historycznych zaślubin

Uczestnicy wydarzenia spotkają się w porcie rybackim, gdzie przy dźwiękach orkiestry wspólnie przejdą do miejsca, gdzie przed stu laty odbyła się uroczystość z udziałem generała Hallera.

Podczas uroczystości generał Haller dokona uroczystego aktu zaślubin. Następnie, przy dźwiękach hymnu, marynarze wciągną na stojący na nabrzeżu maszt biało-czerwoną banderę. Na koniec przewidziane są krótkie przemówienia.

źródło:
Zobacz więcej