RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Otyłość to nie problem estetyczny”. Ekspert chwali tzw. podatek cukrowy

Zbyt duże spożycie cukru przyczynia się do powstania wielu chorób, często bardzo poważnych, z cukrzycą typu 2 na czele (fot. Shutterstock/Ivan4es)

Ponad 20 proc. Polaków jest otyłych, nadwagę ma prawie 60 proc., dlatego wprowadzenie tzw. podatku cukrowego to krok w dobrym kierunku – ocenił konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Podatek cukrowy uderzeniem w nowotwory

zobacz więcej

– Otyłość to problem ponad 20 proc. Polaków, nadwagę ma już prawie 60 proc., niezwykle niepokojące są też dane dotyczące dzieci – powiedział ekspert podczas konferencji prasowej w Zabrzu.

– Każda forma, która prowadzi do zmniejszenia spożycia cukru jest dobra, ponieważ daje szansę na redukcję problemu otyłości z wszystkimi jej konsekwencjami zdrowotnymi – dodał prof. Strojek.

Naukowiec podkreślił, że otyłość to nie problem estetyczny, ale problem konsekwencji, jakie ona ze sobą niesie.

– Tkanka tłuszczowa z jednej strony jest magazynem energii, z drugiej strony produkuje substancje hormonalne, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy, a więc zawałowi serca, udarowi mózgu, miażdżycy naczyń obwodowych. Sprzyja także rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, astma. Nadwaga powoduje też zwyrodnienie stawów czy kości. To szereg problemów, które determinują skrócenie okresu przeżycia – dodał.

We wtorek rząd przyjął projekt zakładający wprowadzenie opłat od tzw. małpek – alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, celem przygotowanego proponowanych przepisów jest „wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej o udowodnionej skuteczności jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością”.

Szumowski: Wprowadzenie podatku cukrowego wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru – powiedział w niedzielę minister zdrowia...

zobacz więcej

– Pojawiają się argumenty, że to doprowadzi do kryzysu gospodarczego, bo producenci soków będą musieli zwalniać ludzi i stracą zyski, natomiast na szali mamy życie i zdrowie naszego społeczeństwa, trzeba na to spojrzeć z tej perspektywy. Pojawiają się też głosy, że podatek jest niewielki i to nie wpłynie na spożycie – ja się z tym nie zgadzam, dlatego że każda forma dodatkowej opłaty zwiększa świadomość. Być może ten podatek spowoduje, że ludzie zaczną się zastanawiać, czy może zamiast pić soki – które są rzekomo zdrowe, a tak naprawdę są dostarczycielem pustych kalorii – lepiej pić zwykłą wodę – powiedział prof. Krzysztof Strojek, który kieruje Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działającym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Polacy w ostatnich latach znacząco zwiększyli spożycie cukru w postaci np. słodkich przekąsek i gotowych potraw – zjadają go aż o 12 kg rocznie więcej niż przed dekadą. Według raportu NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje” trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Prognozy również nie są optymistyczne – szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

Zbyt duże spożycie cukru przyczynia się do powstania wielu chorób, często bardzo poważnych, z cukrzycą typu 2 na czele. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na tę chorobę, liczbę chorych liczymy już w milionach. Średnio co 2 godziny dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą (stopa cukrzycowa). Do tego dochodzi długa lista innych chorób. Do skutków zdrowotnych dołączają koszty ogólnospołeczne, w tym finansowe. Na leczenie cukrzycy NFZ wydaje rocznie 1,7 mld zł. Jeżeli sprawdzą się prognozy wzrostu otyłości, to w 2025 r. na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3–1,0 mld zł niż w 2017 r.

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Piotr Nowak podkreślił podczas piątkowej konferencji, że wprowadzenie podatku cukrowego ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny.

– Rocznie NFZ w skali kraju wydaje na leczenie cukrzycy 1,7 mld zł. Ten podatek pozwoli pokryć zwiększone koszty leczenia i dostępność do leków. Chodzi też o zmianę postaw prozdrowotnych, gdyż każdy, kto będzie płacić więcej, zastanowi się, czy na pewno musi to kupować – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej