Raport

Epidemia koronawirusa

Polscy filmowcy już w Hollywood. Rozmowa z Janem Komasą

Twórcy „Bożego ciała” są już w Los Angeles, gdzie w niedzielę odbędzie się 92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzieło Jana Komasy walczy o Oscara w kategorii dla najlepszego filmu międzynarodowego. Reżyser opowiedział na antenie TVP Info, jak czuje się przed galą.

„Boże Ciało” z nominacją do Oscara

„Boże Ciało” Jana Komasy otrzymało nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O statuetkę powalczą też m.in....

zobacz więcej

„Boże Ciało” Jana Komasy otrzymało nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O statuetkę powalczą też m.in. „Ból i blask” Pedro Almodovara i „Nędznicy” Ladja Ly.

„Boże Ciało” Jana Komasy to opowieść o 20-letnim Danielu (Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim.

Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

Andrzej Duda: Trzymam kciuki za końcowy sukces filmu „Boże Ciało”

Prezydent Andrzej Duda pogratulował twórcom filmu „Boże Ciało” nominacji do Oscara na Twitterze. „Brawo! Gratuluacje! Trzymamy kciuki za końcowy...

zobacz więcej

Do filmu według scenariusza Mateusza Pacewicza zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr. W produkcji wystąpili także m.in. Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine.

Wśród nominowanych razem z polską produkcją filmów znalazły się: „Kraina miodu” Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, zdobywca canneńskiej Złotej Palmy „Parasite” Bonga Joon-ho, uhonorowani w Cannes Nagrodą Specjalną Jury „Nędznicy” Ladja Ly (Francja) oraz „Ból i blask” Pedro Almodovara, który przyniósł grającemu w nim główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę w Cannes dla najlepszego aktora.

Laureatów Oscarów – najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej – poznamy 9 lutego w Los Angeles. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 92.

źródło:
Zobacz więcej