RAPORT

Wojna na Ukrainie

Największy spadek niemieckiego przemysłu od czasu kryzysu finansowego

Produkujący samochody Volkswagen musiał zamknąć swoje chińskie fabryki z powodu koronawirusa 2019-nCoV (fot. Alexander Koerner/Getty Images)
Produkujący samochody Volkswagen musiał zamknąć swoje chińskie fabryki z powodu koronawirusa 2019-nCoV (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Niemiecka gospodarka ponownie staje w obliczu możliwej recesji – ocenia Bloomberg. Przedstawione przez agencję najnowsze dane pokazują spadek produkcji przemysłowej naszych zachodnich sąsiadów w grudniu o 3,5 proc. – to największy zjazd od czasu kryzysu finansowego w 2009 r.

„Putin dyrygentem, Merkel – petentką”. Niemiecki dziennik o relacjach Moskwy i Berlina

„Europa pilnie potrzebuje równorzędnego przeciwnika dla Putina” – pisze komentator niemieckiego dziennika „Bild”, komentując sobotnie spotkanie...

zobacz więcej

Negatywne dane o produkcji przemysłowej pojawiają się zresztą zaledwie dzień po opublikowaniu raportu o spadku zamówień w niemieckim przemyśle – największym w ciągu ostatniej dekady.

Według ekonomistów Bloomberga może to sugerować, że największa gospodarka w Europie pod koniec 2019 r. zaczęła się kurczyć. Wyjście z ewentualnej recesji może być szczególnie trudne, biorąc pod uwagę uderzającą w globalny biznes epidemię koronawirusa, brexit czy napięcia handlowe z Waszyngtonem.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki próbuje poprawiać nastroje, wskazując na możliwy wzrost produkcji przemysłowej w najbliższych miesiącach. Problemy widać jednak nawet w silnej niemieckiej branży motoryzacyjnej. Volkswagen był jedną z firm, która musiała zamknąć swoje fabryki w Chinach z powodu koronawirusa 2019-nCoV.

Także producenci maszyn budowlanych Wacker Neuson i Daimler poinformowali, że ich wyniki za miniony rok były gorsze niż oczekiwano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej