RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł lider Budki Suflera, autor wielu przebojów, Romuald Lipko

W wieku 69 lat zmarł muzyk Romuald Lipko, lider Budki Suflera - poinformował zespół. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.

Zmarł perkusista legendarnego zespołu. Zmagał się z rakiem mózgu

Nie żyje Neil Peart, perkusista Rush, jednego z najważniejszych zespołów rockowych w historii. Artysta zmarł w swoim domu w kalifornijskim mieście...

zobacz więcej

„Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów” – napisali bliscy muzyka.

W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Cień wielkiej góry”, „Jest taki samotny dom”, „Za ostatni grosz”, „Memu miastu do widzenia”, „Moja Alabama”, „Ratujmy, co się da” i wielu innych.

Lipko komponował też m. in. dla Anny Jantar („Nic nie może wiecznie trwać”), Urszuli („Dmuchawce latawce wiatr”, „Malinowy król”), Zdzisławy Sośnickiej („Aleja gwiazd”), Maryli Rodowicz („Tak nam słodko, tak nam gorzko”) i Izabeli Trojanowskiej („Jestem twoim grzechem”, „Wszystko, czego dziś chcę”).

Budka Suflera, której liderami przez lata byli Lipko i Krzysztof Cugowski, rozpoczęła karierę w 1974 r. W 2014 r. zespół ogłosił, że kończy działalność. Po 40 latach od debiutu członkowie zespołu – oprócz Lipki i Cugowskiego także Tomasz Zeliszewski – zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

Od 2015 r. Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował bądź współpracuje tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 r. Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem „Gdyby jutra nie było”. Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat „Powrót do korzeni”! i „Za Ostatni Grosz 2020”. Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II – „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

We wrześniu 2019 r. Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą - podkreślał – wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

źródło:

Zobacz więcej