Raport

#FabrykahejtuPO

Urodziny warszawskiej Pragi. Czekamy na wasze klimatyczne zdjęcia

Wkrótce minie 372. rocznica nadania praw miejskich Pradze przez króla Władysława IV Wazę (fot. Twoje Info/Cezary Matuszewski)

Warszawska Praga obchodzi 372. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława IV Wazę. Stało się to 10 lutego 1648 r. Dzielnica popularna nie tylko wśród turystów i hipsterów, należy do ścisłej czołówki najciekawszych miejsc w Europie. Jeśli i wy doceniacie jej niepowtarzalny klimat, zachęcamy was do wysyłania jej zdjęć na platformę Twoje Info.

Warszawski przewodnik o dawnej Pradze

zobacz więcej

W Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się premiera najnowszej mapy rzemieślników Pragi Północ. To zaktualizowana wersja mapy opublikowanej w czerwcu 2016 r. Wówczas znalazło się na niej 61 pracowni, dziś jest to 70 warsztatów, m.in. krawieckich, szewskich i stolarskich. Rzemieślnicy zaprezentują swoje warsztaty i wyroby.

W sobotę muzeum organizuje spotkanie zatytułowane „Praskie Loreto – pamiątki przeszłości”. Impreza odbędzie się w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. To doskonała okazja, by poznać – sięgającą początków XVII wieku – historię najstarszej świątyni na Pradze.

Praska placówka muzealna zaprasza w niedzielę na spacer po swojej wystawie głównej pod hasłem „Twarze Muzeum” , który zostanie poprowadzony przez pracowników tworzących na co dzień wystawy i programy edukacyjne.

W niedzielę również w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się koncert „Orkiestry Społecznej”, do której należą ludzie różnych zawodów, spotykający się po pracy, żeby razem grać i angażować się społecznie.

W kolejny czwartek będzie można posłuchać wykładu pt. „Bujnówek – zapomniana karta historii Pragi” . Hubert Górski, archeolog, genealog i varsavianista, przypomni folwark istniejący w XIX wieku na Pradze. Opowie o jego właścicielach i zderzy legendę z historią tego miejsca. Do Muzeum Warszawskiej Pragi od 6 do 16 lutego wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie wymienione wydarzenia.

Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Pierwsza wzmianka o Pradze leżącej po prawej stronie Wisły pojawiła się w 1432 r.

źródło:
Zobacz więcej