RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biedroń straszy polexitem. „Kaczyński wyprowadza nam UE z Polski”

W rozmowie z portalem tvp.info prezydent Andrzej Duda skomentował działania opozycji, która straszy polexitem. Stwierdził, że „ma nadzieję, że nikt w Polsce w to już nie wierzy”. Tymczasem wyjściem z UE straszy już nie tylko kandydatka PO na prezydenta, ale także kandydat Lewicy. – Wielu Polaków i Polek wierzy w to niestety, ponieważ ten polexit jest powolny. To nie jest tak, że Polska wyjdzie z Unii Europejskiej za tydzień czy za miesiąc, ale to Jarosław Kaczyński wyprowadza nam Unię Europejską z Polski – powiedział nam eurodeputowany Robert Biedroń.

Andrzej Duda dla portalu tvp.info: Jako państwo członkowskie UE mamy prawo sami reformować ustrój sądów

– Mam nadzieję, że po podpisaniu ustawy sytuacja wróci do normalności. Działam legalnymi środkami, złożyłem odpowiedni wniosek do Trybunału...

zobacz więcej

Słowa prezydenta Dudy skomentował też kandydat Konfederacji na prezydenta. – Widać wyraźnie, że Unia Europejska ma ekspansywne podejście do zakresu swojej władzy i swoich kompetencji. Potrafi je sobie konsekwentnie rozszerzać. Miesza się do naszych wewnętrznych spraw, miesza się do naszych spraw ustrojowych. Uważam, że ten konflikt będzie tylko narastał. Ci, którzy straszą polexitem, oczywiście nie mają racji w tym aspekcie, że PiS chciałby opuszczenia Unii Europejskiej. Mają rację w tym kontekście, że konflikt pomiędzy władzą w  Warszawie, pomiędzy władzą w Brukseli czy Luksemburgu narasta. Ostatecznie ktoś w państwie musi rządzić. Albo będzie tutaj rządzić Luksemburg i Bruksela, albo będzie tutaj rządzić Warszawa – mówił nam poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

– Mamy prawo sami tworzyć i reformować ustrój naszych sądów. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego UE – podkreślił prezydent Duda w rozmowie z portalem tvp.info. Do słów głowy państwa odniósł się poseł Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej. – To prawda, że każde państwo ma tu swobodę w kreowaniu. Trzeba pamiętać też, że mówimy o demokratycznych instytucjach albo o sądownictwie jako ważnym elemencie demokratycznych instytucji państwa. Ze środowiska politycznego, środowiska samych sędziów, prawników, autorytetów płyną jednak głosy, że to nie jest model demokratyczny – stwierdził Poncyljusz.

– Oczywiście polexit to proces wieloletni, bo Prawo i Sprawiedliwość zna sondaże i wie, że ponad 85 procent popiera obecność w Unii Europejskiej. Przypominam jednak PiS-owi i Andrzejowi Dudzie, że członkostwo w UE to nie jest keks, z którego można sobie wydłubywać rodzynki, które są słodziutkie i sympatyczne, tylko trzeba patrzeć na to ciasto w całości – dodał poseł KO.

– Przypomnę, że pierwszym, który mówił o polexicie to był lider PO Grzegorz Schetyna. On zresztą proponował referendum w tej sprawie. Nie chcę mu przypominać, jak kończyli politycy, którzy doprowadzili do referendów. Premier Włoch Matteo Renzi zrobił referendum konstytucyjne i zakończył karierę polityczną. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zrobił referendum odnośnie brexitu i zakończył swoją karierę – zauważył eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Przepychanka na spotkaniu z prezydentem. Andrzej Duda ruszył na pomoc [WIDEO]

Na spotkaniu z Andrzejem Dudą w Lubartowie w woj. lubelskim pojawił się młody chłopak, który trzymał transparent z napisem „Chroń klimat. Chroń...

zobacz więcej

– Opozycja uznała, że skoro jest bardzo duże poparcie dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej, to straszenie Polaków, że rzekomo obecny rząd chce wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej może być paliwem politycznym. To jest podporządkowane tezom propagandowym i politycznym – ocenił senator PiS Jan Maria Jackowski.

W rozmowie z portalem tvp.info prezydent Andrzej Duda mówił też o tym, że ma nadzieję na powrót normalności w wymiarze sprawiedliwości po podpisaniu ustaw sądowych. – Powinna wrócić normalność. To jest w interesie państwa polskiego, społeczeństwa, obywateli, którzy chcą mieć normalne, a więc szybko działające, szybko ferujące wyroki sądy. Dotychczas tak nie było. Po to jest ta cała zamiana wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości, żeby to się działo. Pytanie, czy te próby anarchizacji państwa zostaną zawieszone na kołku – mówił europoseł Czarnecki z PiS-u.

– Zostały stworzone instrumenty, które mają służyć normalizacji sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i powstrzymaniu anarchizacji wymiaru sprawiedliwości, która przede wszystkim polegała na tym, że jedni sędziowie kwestionowali status innych – stwierdził senator Jackowski z PiS-u.

– Prezydent Andrzej Duda jest bardzo naiwny, jeżeli uważa, że wszystko wróci do normalności. Widać już sygnały płynące z Komisji Europejskiej, różnych środowisk międzynarodowych. Spowodują one, że ten ferment będzie długo się utrzymywał – ocenił z kolei poseł Poncyljusz.

Andrzej Duda ponownie stanie do wyścigu o prezydenturę

– Tak, proszę państwa, będę kandydował w wyborach prezydenckich – oficjalnie ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami...

zobacz więcej

– Nie można się zgodzić z prezydentem. Będzie wprost przeciwnie. To jest danie kolejnego oręża instytucjom unijnym, aby mogły uderzać w Polskę. To jest próba destabilizacji sytuacji w Polsce, ale od 15 lat widzimy, że przed wyborami tak się postępuje. Próbuje się emocjami zbudzić społeczeństwo, zbudzić swój elektorat i jednocześnie nastawić go przeciwko tamtemu drugiemu – mówił poseł Sachajko z PSL-Kukiz'15.

– Będzie jeszcze większy chaos. Wiemy, że postępowania w sądach przedłużyły się o miesiąc, jest 15,5 mln spraw Polek i Polaków w sądach, które nie są załatwione. Brakuje sędziów, brakuje pracowników administracji sądowej. Chaos, do którego doprowadził PiS, jest niespotykany od 1989 roku – mówił reprezentujący Lewicę w wyborach prezydenckich Robert Biedroń.

– Zależy od tego, jak definiujemy normalność. Moim zdaniem normalność to niestety ogromne opóźnienia w polskim sądownictwie, duże patologie, brak odpowiedzialności sędziów i ja nie chciałbym, żeby taka normalność w polskich sądach się utrzymywała. Polskie sądownictwo potrzebuje reformy, uzdrowienia. W mojej ocenie niestety te ustawy, które przygotowywało ministerstwo sprawiedliwości i które podpisał prezydent Andrzej Duda, tego nie gwarantowały. Są to roszady na szczytach hierarchii sądowej – stwierdził z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej