Raport

Epidemia koronawirusa

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio będą mobilne meczety

Mobilne meczety mają służyć muzułmanom w Tokio (fot. Reuters/Jack Tarrant)

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio wyszli naprzeciw potrzebom tysięcy muzułmanów. Z myślą o osobach, które będą miały kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na modlitwę, wprowadzono mobilne meczety.

IO Tokio 2020: Paliwo wodorowe podstawowym źródłem energii w wiosce olimpijskiej

Paliwo wodorowe (H2) ma być podstawowym źródłem energii w wiosce olimpijskiej podczas igrzysk w Tokio 2020. Według organizatorów tzw. czysta...

zobacz więcej

W wiosce olimpijskiej mają być specjalne sale modlitewne, ale trudniej z tym będzie chociażby przy niektórych obiektach sportowych, hotelach i miejscach publicznych w stolicy Japonii.

Organizacja Yasu Project wyszła z inicjatywą, by w czasie igrzysk, gdy do miasta przyleci wielu muzułmanów, postawić na mobilne meczety. To „rozkładane” sale o powierzchni 48 metrów kwadratowych, które będą montowane na ciężarówkach. Będą one miały arabskie oznakowania oraz wyposażone będą m.in. w zewnętrzne krany do oczyszczenia przed nabożeństwem.

– Mam nadzieję, że zarówno sportowcy, jak i kibice będą korzystać z tych mobilnych meczetów. Chcemy, żeby jedni i drudzy mogli się w pełni skupić na rywalizacji sportowej i nie martwić o praktykę religijną – zaznaczył szef Yasu Project, Yasuharu Inoue.

Organizatorzy IO zadeklarowali, że zamierzają zapewnić odpowiednie lokalizacje dla wyznawców różnych religii, a ich listę udostępnią zawodnikom i kibicom.

źródło:
Zobacz więcej