RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy chcą, by sędziowie odpowiadali dyscyplinarnie za błędy

Badanie Kantara na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (fot. PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)
Badanie Kantara na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (fot. PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)

Większość Polaków opowiada się za odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów – wynika z najnowszego sondażu opinii publicznej w sprawie sądownictwa w Polsce, przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

„Wyborcza” opublikowała listę poparcia do KRS. „Potwierdziło się: są zgodne z prawem”

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawnili listę sędziów, którzy poparli kandydaturę Teresy Kurcyusz-Furmanik na członka Krajowej Rady Sądownictwa....

zobacz więcej

Na pytanie, „czy sędziowie powinni odpowiadać dyscyplinarnie przed organem niezależnym od środowiska sędziów” 75,1 proc. badanych odpowiedziało „tak”. Przeciwnego zdania było z kolei 24,9 proc. respondentów.

Ponad 81 proc. badanych twierdząco odpowiedziało z kolei na pytanie „czy w systemie prawnym Polski powinien funkcjonować wyspecjalizowany organ do rozstrzygania i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów”. Odpowiedź „nie” wskazało 18,6 proc.

„Czy pana(i) za czy przeciwko, aby Polacy mogli wpływać na kształt sądownictwa, tak jak obywatele niektórych krajów Unii Europejskiej?” – na to pytanie „za” odpowiedziało 82,2 proc. respondentów. Przeciwne zdanie miało 17,8 proc.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w dniach 30-31 stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej