RAPORT

Pogarda

Polska z Niemcami, Francją i Włochami wzywa KE do zmian ws. polityki konkurencji

Wymaga to dokładnej oceny oraz modernizacji wytycznych KE ws. oceny fuzji i definiowania rynków (fot. Shutterstock/Phongphan)
Wymaga to dokładnej oceny oraz modernizacji wytycznych KE ws. oceny fuzji i definiowania rynków (fot. Shutterstock/Phongphan)

Najnowsze

Popularne

Polska wspólnie z Niemcami, Francją i Włochami w liście do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wzywa KE do przyjęcia w najbliższych kilku tygodniach planu działań w sprawie zasad konkurencji w UE.

Gigantyczna kara dla UPC za niedozwolone klauzule w umowach

Firma UPC dostarczająca usługi internetowe i telekomunikacyjne ma zapłacić prawie 33 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach –...

zobacz więcej

Sygnatariusze pisma do Vestager – minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier, minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire oraz minister rozwoju gospodarczego Włoch Stefano Patuanelli przedstawili propozycje zmian w sprawie modernizacji prawa europejskiego o konkurencji. Zrobili to miesiąc przed ogłoszeniem przez Komisję strategii przemysłowej UE.

Jak czytamy w piśmie do komisarz UE, zmienił się charakter konkurencji na rynku globalnym. „Obecnie europejskie spółki muszą konkurować z podmiotami zagranicznymi, które w pewnych przypadkach otrzymują znaczące wsparcie państwa siedziby, albo z tytułu działania na chronionym rynku wewnętrznym, w niektórych sytuacjach w znacznym wymiarze” – napisali.

Według nich wymaga to dokładnej oceny oraz modernizacji wytycznych KE ws. oceny fuzji i definiowania rynków. Chodzi m.in. o to, aby zapewnić „uczciwą i niezakłóconą konkurencję oraz wprowadzić bardziej uzasadnioną i rozsądną elastyczność, by lepiej reagować na interwencje państw trzecich oraz potencjalną konkurencję”.

Autorzy listu chcą zwiększenia skuteczności polityki konkurencji w zwalczaniu nadużyć podmiotów gospodarczych spoza UE na jednolitym rynku – w tym spółek skarbu państwa lub spółek otrzymujących dofinansowanie od rządów. Ich zdaniem pozwoli to zwiększyć m.in. konkurencyjność europejskiego przemysłu.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko dystrybutorowi sprzętu sportowego

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Spokey. Spółka jest dystrybutorem sprzętu sportowego. Firma od co...

zobacz więcej

Wyzwaniem dla unijnej polityki konkurencji jest, jak czytamy, pojawienie się dużych graczy na rynku cyfrowym, „działających poprzez gromadzenie danych i niespotykane efekty sieciowe, którzy w rezultacie mają duży wpływ na rynek i nadmierną siłę rynkową na sąsiednich lub wschodzących rynkach”.

Sygnatariusze sugerują, by KE „priorytetowo” potraktowała regulacje dotyczące platform cyfrowych. „W naszej opinii propozycje Komisji powinny zostać ogłoszone do końca drugiego kwartału 2020 r. Dlatego też, należy szybko, tj. w ciągu najbliższych tygodni, określić priorytetowe prace zmierzające do realizacji tego celu, które należy wykonać w bliskiej współpracy z państwami członkowskimi” – napisali.

Ponadto europejskie firmy i przedsiębiorcy muszą mieć dostęp do bardziej przejrzystych informacji na temat rodzajów dozwolonej współpracy między przedsiębiorstwami. Dodali, że Komisja powinna przekazać firmom wytyczne dotyczące współpracy, „co pozwoli im wzmocnić swoją pozycję na rynkach zagranicznych oraz zwiększy transgraniczne zaangażowanie Europy w globalnych łańcuchach wartości”. Dodano, że wytyczne w tym zakresie byłyby szczególnie istotne dla MŚP i start-upów.

Autorzy listu proponują, by KE rozszerzyła swoje kompetencje w kwestii rynku cyfrowego.

„Wzywamy Komisję do przyjęcia planu roboczego w ciągu najbliższych kilku tygodni, który będzie zawierał praktyczne propozycje i zasady pozwalające sprostać konkretnym wyzwaniom” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej