RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Odszedł „aktor złotego wieku filmów, legenda” – Kirk Douglas

Kirk Douglas miał 103 lata (fot. Reuters/Fred Prouser)

– Z ogromnym smutkiem informujemy, że Kirk Douglas opuścił nas dzisiaj w Los Angeles, w wieku 103 lat – przekazał mediom jeden z jego synów, Michael Douglas, także aktor. – Dla świata był legendą, aktorem ze złotego wieku filmów, filantropem, którego przywiązanie do sprawiedliwości i wartości, w które wierzył, stanowiło dla nas wszystkich wyzwanie – dodał.

Wystąpił w ponad 80 filmach. Kirk Douglas kończy 101 lat

Kirk Douglas, amerykański aktor i producent filmowy, gwiazda Hollywood, laureat Oscara za całokształt twórczości kończy dziś 101 lat. Urodził się...

zobacz więcej

Kirk Douglas urodził się jako Issur Danielovitch Demsky w 1916 r. w mieście Amsterdam w stanie Nowy Jork, w rodzinie żydowskich imigrantów z Czausów pod Mohylewem w zaborze rosyjskim, na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej.

W 1946 r. debiutował w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Światową sławę zdobył tytułową rolą przywódcy powstania niewolników w filmie „Spartakus” (1960) w reżyserii Stanleya Kubricka. Zagrał w takich hollywoodzkich produkcjach jak: „Ostatni zachód słońca” (1961), „Układ” (1969) czy „Był sobie łajdak” (1970).

W 1996 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości aktorskiej. Wcześniej był do tej nagrody trzykrotnie nominowany za role pierwszoplanowe w filmach: „Champion” (1949), „Piękny i zły” (1952) oraz „Pasja życia” (1956). Za rolę Vincenta van Gogha został uhonorowany Złotym Globem.

W 1968 r. odebrał nagrodę im. Cecila B. DeMille'a. American Film Institute umieścił go na 17. miejscu na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów.

W 1981 r. otrzymał Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie przyznawane przez prezydenta USA. Pełnił funkcję ambasadora dobrej woli Departamentu Stanu USA. Był kawalerem francuskiego orderu Legii Honorowej.

W 1966 r. gościł w łódzkiej szkole filmowej, gdzie spotkał się ze studentami i dziennikarzami. Relacją z tej wizyty jest etiuda Marka Piwowskiego i Feriduna Erola: „Welcome Kirk”.

„Syn śmieciarza i filmowe zwierzę”. Kirk Douglas skończył 100 lat

Zagrał w 91 filmach, a 30 sam wyprodukował. Za ten bogaty dorobek w 1996 roku uhonorowano go Oscarem. Kirk Douglas to legenda i symbol kina...

zobacz więcej

– Życie Kirka było niezwykle twórcze, pozostawił po sobie bogatą spuściznę filmową, która przetrwa przyszłe pokolenia, oraz historię wybitnego filantropa, pracującego na rzecz społeczeństwa i pokoju na świecie – powiedział Michael Douglas.

Przypomniał, że ojciec zagrał podczas trwającej siedem dekad karierze w ponad 90 filmach, a dzieła takie jak „Spartakus” czy „Wikingowie” uczyniły go jedną z największych gwiazd kina w latach 50. i 60.

Jak podkreślił syn zmarłego aktora, Kirk Douglas bardziej od sukcesów filmowych cenił to, że odegrał ważną rolę w likwidacji „czarnej listy” z Hollywood – listy aktorów, reżyserów i pisarzy, którzy byli odrzuceni z powodu powiązań z ruchem komunistycznym w latach 50. XX wieku.

źródło:

Zobacz więcej