RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda dla portalu tvp.info: Jako państwo członkowskie UE mamy prawo sami reformować ustrój sądów

Najnowsze

Popularne

– Mam nadzieję, że po podpisaniu ustawy sytuacja wróci do normalności. Działam legalnymi środkami, złożyłem odpowiedni wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, robię to, co zgodnie z prawem może zrobić prezydent RP – powiedział portalowi tvp.info Andrzej Duda. – Mamy prawo sami tworzyć i reformować ustrój naszych sądów. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego UE – podkreślił, dodając, że liczy na uspokojenie sytuacji oraz na to, że „sędziowie będą się zachowywali odpowiedzialnie i nie będą łamali prawa, z czym niestety spotykamy się ostatnio”.

Andrzej Duda ponownie stanie do wyścigu o prezydenturę

– Tak, proszę państwa, będę kandydował w wyborach prezydenckich – oficjalnie ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami...

zobacz więcej

Pytany o powrót niektórych polityków do narracji o polexicie prezydent stwierdził, że „ma nadzieję, że nikt w Polsce w to już nie wierzy”.

– Który to już raz słyszymy takie opowieści? Może tak więcej wiary w Polaków, bo to przede wszystkim Polacy decydują w takich sprawach. Od siebie mogę powiedzieć tylko tyle: proszę nie słuchać, to są nieprawdziwe opowieści – podkreśliła głowa państwa w rozmowie z portalem tvp.info.

Prezydent Duda był pytany, jak chce przekonać do siebie wyborców.

– Będziemy rozmawiali o dalszym rozwoju Polski, bo to jest najważniejsze. Chcę, by to wszystko, co do tej pory już zostało zrobione, spokojnie mogło dalej funkcjonować. Kolejne zadanie to rozwijanie gospodarki, budowanie takiego społeczeństwa, które z jednej strony otrzymuje, ale też i z siebie daje, samo, z własnej woli. Chodzi o pobudzanie młodych do wolontariatu, organizowanie centrów usług społecznych, po to, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do podstawowych usług, które są im świadczone przez działalność samorządów – mówił.

– Naprawa służby zdrowia, ustanowienie specjalnych programów, także dla seniorów. Roboczo jest to nazywane „75 Plus”. Chodzi o to, by służba zdrowia była sprawna, bo wszystkie statystyki wskazują, że starszych ludzi będzie coraz więcej. Takich elementów jest bardzo dużo. Jak się poprawia jakość życia, to można sobie pozwolić na wszystko, co jest taką obudową, ale jest to też niezwykle istotne dla budowania państwa, które można nazwać nowoczesnym – kontynuował.

Jak stwierdził, konieczny jest rozwój nowoczesnych centrów badawczych, rozwojowych i dalszy rozwój przemysłu.

– Byłem dziś w Świdniku, przyglądałem się temu, jak w tych zakładach produkowane są polskie śmigłowce. To są elementy, które chciałbym, by się rozwijały, by nowoczesnej produkcji na światową skalę było jak najwięcej. To jest też zadanie dla prezydenta, by zachęcać zagranicznych inwestorów do tego, by przyjeżdżali do nas. Moich rodaków zachęcam, by mieli odwagę, by młodzi zakładali start-upy, żeby w tych start-upach organizowali swoją kreatywność. To jest budowanie silnego państwa – mówił.

Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 10 maja 2020 r. Kampania wyborcza formalnie ruszy dopiero...

zobacz więcej

– To oczywiście dalsza modernizacja armii, budowanie naszej pozycji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Cały czas trzeba tworzyć nowe posterunki policji, nową infrastrukturę dla policji, po to, by było bezpiecznie. Ktoś powie, że po 500 Plus to są drobne rzeczy. Albo państwo ma to wszystko i dobrze funkcjonuje, albo tego zabraknie – dodał.

Duda odniósł się również do komentarzy, jakie formułowali politycy opozycji po podpisaniu przez niego ustawy o sądach.

– Cały czas prowadzimy rozmowy na poziomie europejskim na ten temat. Uważamy, że jest to kwestia pozostawiona w traktatach do decyzji państwa polskiego. Już tutaj zasadza się samo to, że my mamy prawo ustrój naszych sądów sami tworzyć i sami reformować. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego – powiedział.

Jak dodał, liczy na to, że „sędziowie będą się zachowywali odpowiedzialnie i nie będą łamali prawa, z czym spotykamy się ostatnio”.

– Mam nadzieję, że sytuacja wróci do normalności. Ja działam środkami legalnymi, złożyłem odpowiednie wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, robię to, co zgodnie z prawem może zrobić prezydent RP – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej