RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda ponownie stanie do wyścigu o prezydenturę

– Tak, proszę państwa, będę kandydował w wyborach prezydenckich – oficjalnie ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (Lubelskie).

Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 10 maja 2020 r. Kampania wyborcza formalnie ruszy dopiero...

zobacz więcej

– Bardzo mi zależy na tym, żeby rozwój Polski, którzy w ostatnich latach tak dobrze postępuje nadal trwał; bardzo mi zależy na tym, żeby rząd, który jest i w moim przekonaniu dobrze rządzi Polską, bardzo skutecznie prowadzi nasze sprawy gospodarcze, który dobrze realizuje powierzone mu zadania, ale także zobowiązania wyborcze, które kiedyś były także i moimi zobowiązaniami, żeby ten rząd mógł dalej realizować swoją misję, przedstawiając dobre projekty ustaw, które będą przyjmowane przez prezydenta, bo mamy ten sam program – dodał prezydent.

Prezydent podkreślił, że jednym ze znaczących państw, zainteresowanych współpracą z Polską są Stany Zjednoczone. Zaznaczył, że Polska jest również jednym z twórców inicjatywy Trójmorza.

– Chcę, żeby to nadal trwało, chcę, aby ta współpraca rozwijała się tak, jak rozwija się do tej pory – podkreślił Andrzej Dyda.

Prezydent wskazał, że na terenie woj. lubelskiego powstaje trasa S19, która ma połączyć granice litewską i słowacką.

– Jest ona ważną trasą na mapie Trójmorza – podkreślił. Jak dodał, w Polsce powstanie niebawem Centralny Port Komunikacyjny, rozbudowywany jest gazoport w Świnoujściu oraz trwa budowa gazociągu Baltic Pipe łączącego Norwegię, Danię i Polskę.

Prezydent podpisał ustawy o reformie sądów

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

– Już dzisiaj w naszym gazoporcie odbieramy gaz ze Stanów Zjednoczonych, odbieramy gaz z Kataru, to my wybieramy od kogo kupimy gaz. To jest nasza decyzja - suwerenna. Możemy podejmować ją sami, właśnie dlatego, że ważne inwestycje są i mam nadzieję będą realizowane – podkreślił prezydent.

– Po to chcę kandydować (w wyborach prezydenckich), aby ten proces rozwoju nadal trwał i żeby to wszystko, co dzisiaj robi się w Polsce dla ludzi, dla polskiej rodziny, zwłaszcza tej rodziny, która ma dzieci, było nadal realizowane, a przede wszystkim utrzymane, bo to jest niezwykle istotne" – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że wprowadzone przez PiS programy społeczne „zlikwidowały w Polsce biedę”.

Wcześniej tego dnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich.

– Zgodnie z art. 128 ust. 2 konstytucji, a także zgodnie z art. 289 par. 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 r. – powiedziała marszałek Sejmu.

źródło:
Zobacz więcej