Raport

Epidemia koronawirusa

Znamy nominacje do Polskich Nagród Filmowych – Orłów

W zeszłym roku triumfowała „Zimna wojna” (fot. Facebook/Polskie Nagrody Filmowe ORŁY)

Poznaliśmy nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły. W tym roku o Nagrody Polskiej Akademii Filmowej walczyły 72 filmy fabularne, w kategorii Najlepszy Dokument kandydowało 79 tytułów a w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny – 15.

„Zimna wojna” tryumfatorem Polskich Nagród Filmowych

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 za najlepszy film, reżyserię, dźwięk, zdjęcia, scenariusz, montaż i główną rolę kobiecą trafiły do twórców...

zobacz więcej

Nominacje w kategorii Najlepszy Film otrzymały: „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland, „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreśla, że choć są to bardzo różne filmy, ich wspólnym mianownikiem jest to, że są one zrealizowane na wysokimi poziomie. Tematami nominowanych w najważniejszej kategorii produkcji, są zarówno historia, muzyka, jak i trudne tematy społeczne, „łączy je to, że są dobrymi filmami” – podsumował Dariusz Jabłoński.

Dwukrotny laureat Orłów, aktor Zbigniew Zamachowski, który brał udział w uroczystości przedstawienia laureatów, podkreślił, że nominowane produkcje w kategorii Najlepszy Film pokazują siłę polskiego kina. Ważne jest to, podkreśla aktor, „że te nominacje to wypadkowa głosów wielu osób, które czynnie zajmują się kinem, to nie jest kwestia plebiscytu publiczności, tu głosują ludzie, którzy robią kino, i którzy wiedzą, na kogo i za co głosują”.

W tym roku o nominacje walczyło ponad 70 filmów fabularnych, Dariusz Jabłoński podkreśla, że to pokazuje rosnący potencjał polskiego kina. Przede wszystkim polskie filmy doceniają widzowie, którzy tłumnie chodzą na nie do kin, poza tym dzięki powstaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Funduszowi Filmowemu, „polskie kino kwitnie w Polsce i za granicą, sukcesy Pawła Pawlikowskiego, Agnieszki Holland, Olgi Chajdas czy Małgorzaty Szumowskiej potwierdzają, że mamy świetnych filmowców, mamy tematy i umiemy robić filmy” – mówi Dariusz Jabłoński.

W tym roku decyzją członków ponad 700-osobowej Polskiej Akademii Filmowej liczba nominacji do Orłów w każdej z kategorii została zwiększona z trzech do pięciu. Nagrody zostaną przyznane w 20 kategoriach, nazwiska laureatów poznamy 2 marca.

 

źródło:
Zobacz więcej