RAPORT

Kampania 2020

Dwie lawiny w Turcji. Są ofiary, w tym dzieci i ratownicy

Co najmniej 38 osób, w tym 23 ratowników zginęło w dwóch lawinach, które zeszły we wschodniej Turcji – poinformowało tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 15 członków ekipy ratowniczej zostało uwięzionych pod śniegiem.

Ocieplenie we Francji. Wzrasta ryzyko lawin w Alpach

Znaczące ocieplenie we Francji: w poniedziałek przewiduje się nawet 27 st. C na południu kraju. W Alpach ma być prawie 20 st. Rośnie ryzyko lawin.

zobacz więcej

Pierwsza lawina w górskim okręgu Bahcesaray w prowincji Van zeszła we wtorek wieczorem i przysypała minibus, w którym znajdowało się kilkanaście osób, w tym dzieci. Wypadku nie przeżyło co najmniej pięciu pasażerów, natomiast kilku ratownikom i mieszkańcom pobliskich miejscowości udało się wyciągnąć spod śniegu osiem żywych osób.

W środę rano na miejsce wypadku wysłane zostały kolejne oddziały ratownicze, w sumie ok. 300 osób. Mimo gęstej mgły i obfitych opadów śniegu akcja poszukiwawcza została wznowiona. Wówczas z góry zeszła druga lawina, która przysypała dużą grupę ratowników. Co najmniej 23 z nich zginęło, kilkunastu nadal jest pod śniegiem.

Gubernator prowincji Van Mehmet Emin Bilmez poinformował, że spod śniegu udało się wyciągnąć 30 żywych ratowników, którzy zostali hospitalizowani i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

źródło:
Zobacz więcej