RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

WOT formalizuje współpracę z policją i strażą pożarną

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że współpraca WOT z innymi służbami jest już codziennością. (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wojska Obrony Terytorialnej podpisały w środę porozumienia formalizujące ich współpracę z Państwową Strażą Pożarną przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof oraz z Policją w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Dowódca WOT mianowany na kolejną kadencję

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. dyw. Wiesława Kukułę na kolejną kadencję na stanowisku dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformowało we...

zobacz więcej

Porozumienie podpisali dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, komendant główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk i komendant główny PSP starszy brygadier Andrzej Bartkowiak.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że współpraca WOT z funkcjonariuszami Policji, strażakami z PSP i druhami z ochotniczych straży pożarnych jest już codziennością.

Nowa formuła współpracy

– Podpisanie porozumień stwarza nową formułę ściślejszej współpracy, przede wszystkim szkoleniowej, poprzez wykorzystanie infrastruktury szkoleniowej, która jest w dyspozycji wojska, policji i straży pożarnej. Funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani, żeby nieść pomoc potrzebującym – dodał minister podczas uroczystości w dowództwie WOT w podwarszawskim Zegrzu.

– Na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pracują na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny w funkcjonariuszami polskiej Policji uczestnicząc w akcjach poszukiwania osób zaginionych, z funkcjonariuszami straży pożarnej, z druhami OSP poprzez uczestnictwo w akcjach ratowniczych w sytuacji klęsk żywiołowych, podtopień czy huraganów. Pomagają w ratowaniu życia i mienia. Są wierni hasłu „zawsze gotowi zawsze blisko” – dodał minister.

Gen. Kukuła podkreślił silne relacje budowane w terenie między trzema formacjami. Dodał, że celem porozumień jest lepsze przygotowanie trzech formacji do wsparcia lokalnych społeczności. Dodał, że lepsza współpraca może decydować nawet o życiu poszkodowanych.

Armia rekrutuje psy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Labradory, owczarki niemieckie, setery czy teriery będą wkrótce służyły w Wojskach Obrony Terytorialnej — informuje „Rzeczpospolita”. W sumie...

zobacz więcej

– Każda z obecnych tutaj formacji ma swoje zadania i swoje role. Rozumiemy to doskonale, ale pośród nich dostrzegamy potężne pole do współpracy w obszarze działań ratowniczo-poszukiwawczych czy przeciwkryzysowych – zaznaczył dowódca WOT.

– Jako funkcjonariusze i żołnierze pełnimy służbę terytorialnie, blisko ludzkich spraw – powiedział gen. Kukuła. – Tymi porozumieniami wskazujemy również ramy współpracy dowódcom taktycznym WOT i komendantom wojewódzkim i powiatowym Policji i PSP, dając podwaliny pod jeszcze szybsze i skuteczniejsze działania – mówił generał.

Komendant Główny Policji zwrócił uwagę, że ochotnicy WOT wspierają akcje poszukiwawczo-ratownicze policji. – To porozumienie formalizuje wiele dodatkowych kwestii i uzupełnia współpracę pomiędzy polską Policją a Wojskiem Polskim – dodał.

Przypomniał, że Policja podpisała wcześniej porozumienia z Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwem Generalnym RSZ i z Żandarmerią Wojskową.

Armia rekrutuje psy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Labradory, owczarki niemieckie, setery czy teriery będą wkrótce służyły w Wojskach Obrony Terytorialnej — informuje „Rzeczpospolita”. W sumie...

zobacz więcej

Według Szymczyka „niekwestionowanym dowodem” sprawnej współpracy było zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Na porozumienie między Policją a PSP wskazał komendant główny straży.

– Dzisiaj kolejny krok, żeby sformalizować rzeczy, które od lat dzieją się w terenie – powiedział. Zadeklarował gotowość do dzielenia się doświadczeniami i wspólnych ćwiczeń.

Główne zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej, które od 2017 r. funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, liczą blisko 25 tys. osób. Do ich głównych zadań należy udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania zdrowia i życia, a także zadania z dziedziny zarządzania kryzysowego.

Wspólną misją WOT z innymi służbami, jak policja i PSP, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Dowództwo WOT przygotowuje kolejne porozumienia, m. in. z GOPR, ZHP i ZHR.

źródło:
Zobacz więcej