Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Budka: Rozliczymy sędziów, którzy zmieniają togę na legitymację partyjną 

Lide PO Borys Budka był pytany o sytuację olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Rozliczymy każdego sędziego, który togę zamienił na legitymację partyjną obecnej władzy – powiedział w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Dodał, że jego zdaniem sędzia Paweł Juszczyszyn jest cały czas sędzią.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony w obowiązkach

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego II instancji zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych. Zdecydowano jednocześnie o...

zobacz więcej

Budka był pytany w środę w TVN24 o sytuację olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który został we wtorek zawieszony w czynnościach sędziego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

– Mówię to z całą odpowiedzialnością, każdy sędzia, który zostanie w sposób polityczny ukarany przez tę władzę, będzie zrehabilitowany. Nie będzie tak, że (Zbigniew) Ziobro i spółka będą usuwać bezkarnie niezawisłych i niezależnych sędziów – powiedział Budka.

– Dla mnie sędzia Juszczyszyn jest pełnowymiarowym sędzią – zaznaczył. W opinii szefa PO „Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego”, dlatego „za tę decyzję osoby, które ją podjęły, będą musiały być rozliczone”.

Prawie 100 wniosków o ukaranie sędziów skierowano do sądów dyscyplinarnych

Prokuratorzy skierowali do sądów dyscyplinarnych prawie 100 wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów –...

zobacz więcej

– Po pierwsze, rozliczymy każdego sędziego, który togę sędziowską zamienił na legitymację partyjną obecnej władzy, a po drugie zrehabilitujemy każdego, kto został przez tę władze skrzywdzony, który został przez tę władzę ukarany za to, że dotrzymuje ślubowania złożonego na polską konstytucję i na polskie prawodawstwo – mówił Borys Budka.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego orzekając w II instancji zawiesiła we wtorek w czynnościach olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna oraz obniżyła o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia.

Sędzia Juszczyszyn, rozpatrując w listopadzie ub.r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia sędziów – kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Skutkowało to m.in. decyzją prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego – a także członka KRS – Macieja Nawackiego o odsunięciu Juszczyszyna od orzekania.

Juszczyszyn został odsunięty od orzekania na miesiąc, bo na taki okres może „zawiesić” sędziego prezes sądu. Teraz Izba Dyscyplinarna SN ponownie zawiesiła olsztyńskiego sędziego w orzekaniu.

Odpowiada szef KPRM

Do wypowiedzi Budki odniósł się szef KPRM Michał Dworczyk. „Skandaliczna i obraźliwa wypowiedź. Większość sędziów, którzy znaleźli się w KRS zawdzięcza swoje kariery Ziobro i odwdzięczają się tym, którzy ich poparli. Rozliczymy każdego sędziego (...) To wypadek przy pracy czy nowy standard – regularne zastraszanie sędziów?” – napisał na Twitterze Dworczyk.

źródło:

Zobacz więcej