„Kasta”: Zbiorowy gwałt na 17-latce, wśród oskarżonych syn znanego polityka

Kilka lat temu po imprezie klubowej w Pietrzykowicach na Śląsku doszło do gwałtu na 17-letniej dziewczynie. Mężczyźni – wśród nich syn znanego polityka PSL, byłego wicewojewody – nie trafili do tej pory za kratki. Sąd pierwszej instancji skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu, w drugiej zmienił wyrok. O sprawie opowiada kolejny odcinek „Kasty” w TVP Info.

„Kasta ma się dobrze”. Przedsiębiorca w nierównej walce z prokurator, która została sędzią

Mirosław Gawlas, przedsiębiorca z Bielska-Białej, sprowadzał samochody z zagranicy, handlował częściami do aut i złotem. Jak mówi, jednego dnia z...

zobacz więcej

Do gwałtu doszło w nocy z 20 na 21 grudnia 2013 roku w Pietrzykowicach. Grupa nastolatków bawiła się w klubie, później pojechali do domu jednego z nich, a zabawa przerodziła się w koszmar. Nastolatkę odurzono, a potem dwukrotnie zgwałcono. Po wszystkim sprawcy odwieźli dziewczynę na przystanek autobusowy.

Podejrzanych zatrzymano. Wśród oskarżonych był Michał O., syn znanego śląskiego polityka PSL, byłego wicewojewody śląskiego.

Wyrok przed sądem w Bielsku-Białej zapadł po dwóch latach. Sędzia Teresa Jędrzejas orzekła kary od roku do dwóch lat w zawieszeniu. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Z uwagi na „kwestie dobrych obyczajów”. W sprawie zareagowała Prokuratura Krajowa. Zaskarżono wyrok sądu ze względu na „rażąco niskie kary”.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia. W miniony piątek sąd wymierzył sprawcom kary od dwóch lat i 6 miesięcy do 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Michał O. za brutalny gwałt usłyszał karę trzech lat więzienia.

Z wyrokiem sądu nie zgodzili się obrońcy oskarżonych. Oznacza to, że wyrok prawdopodobnie zostanie zaskarżony, a na finał sprawy przyjdzie czekać kolejne lata.

źródło:
Zobacz więcej