RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezes PiS weźmie udział w kongresie posłanki PO? „To mu leży na sercu”

Jarosław Kaczyński weźmie udział w Kongresie Ochrony Zwierząt (fot. PAP/Marcin Obara)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaplanował udział w Kongresie Ochrony Zwierząt, organizowanym przez posłankę opozycji. – Ochrona i dobrostan zwierząt leżą mu na sercu – mówi zastępca rzecznika PiS.

Obrońcy praw zwierząt: Bardzo nas cieszy stanowisko kierownictwa PiS

„Bardzo nas cieszy zdecydowane stanowisko kierownictwa PiS, które w sposób bardzo jasny zapowiedziało wznowienie prac nad nowelizacją ustawy o...

zobacz więcej

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”. Chodzi o kongres organizowany przez posłankę KO Katarzynę Piekarską, szefową Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, do którego zapisał się prezes PiS.

– Cieszę się z pozytywnego nastawienia prezesa, bo jego udział zwiększyłby zainteresowanie tematem kongresu. Liczę też na udział posłów ze wszystkich klubów – komentuje Piekarska.

Jak wyjaśnia gazecie, „chcemy potraktować sprawę bardzo szeroko: od transportu zwierząt przez występy w cyrkach, zagadnienia związane ze zwierzętami pracującymi w służbach aż po prawa zwierząt laboratoryjnych i – oczywiście – gospodarskich”.

Pytana o to, jaka będzie rola Kaczyńskiego posłanka stwierdza, że jest „za wcześnie, by o tym mówić”. – Na razie możemy tylko mówić o wstępnym zainteresowaniu koncepcją kongresu. Nie ma jeszcze żadnej deklaracji prezesa – komentuje Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. Dodaje, że „ochrona i dobrostan zwierząt leżą mu na sercu”.

Gazeta przypomina, że „prozwierzęce” poglądy Kaczyńskiego „znane są od dziesięcioleci”. „Już w latach 90. ostro wypowiadał się przeciw myśliwym. W sprawach związanych z ochroną zwierząt kilkakrotnie interweniował też po dojściu PiS do władzy w 2015 roku. Przykładowo w 2017 roku skłonił ówczesnego ministra środowiska prof. Jana Szyszkę do zmiany decyzji wprowadzającej moratorium na odstrzał łosi” – czytamy.

„Rz” podkreśla, że „najmocniej głos prezesa był słyszalny w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra, w której Polska jest jednym z europejskich potentatów”.

źródło:
Zobacz więcej