Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prawie 100 wniosków o ukaranie sędziów skierowano do sądów dyscyplinarnych

Dotychczas Sądy Dyscyplinarne w tych sprawach wydały 62 prawomocne uchwały uchylające immunitet (fot. arch. PAP/Piotr Nowak)

Prokuratorzy skierowali do sądów dyscyplinarnych prawie 100 wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów – poinformowała Prokuratura Krajowa. Dotychczas Sądy Dyscyplinarne w tych sprawach wydały 62 prawomocne uchwały uchylające immunitet, a w 33 przypadkach do sądów trafiły akty oskarżenia. Przedmiotem postepowań były przestępstwa takie jak m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją czy kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony w obowiązkach

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego II instancji zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych. Zdecydowano jednocześnie o...

zobacz więcej

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, do tej pory prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, zarówno z terenu kraju, jak i Wydziału Spraw Wewnętrznych, skierowali do Sądów Dyscyplinarnych prawie 100 (dokładnie 98) wniosków o zezwolenie na pociągniecie do odpowiedzialności karnej sędziów.

„Sądy Dyscyplinarne w tych sprawach dotychczas wydały 62 prawomocne uchwały uchylające immunitet” – poinformowała PK.

Uchwały zezwalające na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pozwoliły na przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw i skierowania przeciwko podejrzanym aktów oskarżenia. Do tej pory skierowano 33 akty oskarżenia, a w sześciu sprawach zapadły wyroki skazujące.

Przedmiotem postępowań były przestępstwa takie jak m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, kradzież), spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, czy poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez funkcjonariusza publicznego.

źródło:

Zobacz więcej