RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spada liczba samobójstw wśród nastolatków w Polsce

Jak pokazują dane Eurostatu, liczba samobójstw wśród młodzieży spada, w porównaniu do lat wcześniejszych (fot. Shutterstock/Sabphoto, Eurostat)
Jak pokazują dane Eurostatu, liczba samobójstw wśród młodzieży spada, w porównaniu do lat wcześniejszych (fot. Shutterstock/Sabphoto, Eurostat)

„Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to kraj dwukrotnie większy” – twierdzi Onet.pl. To nieprawda. Według ostatnich dostępnych danych Eurostatu wskaźnik samobójstw w najniższej badanej grupie wiekowej sukcesywnie spada, a nasz kraj znajduje się pod tym względem na 11. miejscu w Unii Europejskiej.

Dreamliner LOT-u z Chin wylądował w Warszawie. Na miejscu są służby medyczne

Dreamliner LOT-u lecący z lotniska Pekin-Daxing wylądował w sobotę wieczorem na warszawskim Lotnisku Chopina. Zajęte były niemal wszystkie miejsca...

zobacz więcej

„Reportaż »Miłość w czasach zarazy« to opowieść o polskim państwie, które zmusiło 14-letniego chłopca do samobójstwa. To także przestroga: jeśli publicznie głosisz homofobię, to i ty przyczyniłeś się do tej zbrodni” – czytamy na portalu Onet.pl. Autor tekstu twierdzi, że za samobójstwo Wiktora – do którego doszło niecały rok temu – pośrednio odpowiada państwo polskie, które „nie zadziałało”, a „wręcz brało udział w tej zbrodni”.

„Psychiatrii dziecięcej w Polsce nie ma. Ona nie istnieje. (…) Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to kraj dwukrotnie większy” – czytamy.

Teza ta nie znajduje jednak potwierdzenia w oficjalnych badaniach Eurostatu. Jak wynika z ostatnich danych publikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (urząd Komisji Europejskiej), w grupie wiekowej 15-19 lat (najniższa z badanych) wskaźnik samobójstw w Polsce wynosił 6,57 na 100 tys. osób (2016 r.) i jest on niższy niż w latach ubiegłych. W latach 2015 i 2014 było to odpowiednio 8,33 i 9,48.Według ostatnich danych na tle państw UE plasujemy się w tej smutnej statystyce na 11. miejscu; najwyższy wskaźnik odnotowała Irlandia (10,21). Najbardziej niepokojący jest fakt, że można tam zaobserwować tendencję rosnącą.

Podobnie spada liczba samobójstw w Polsce w grupie wiekowej 50-54, gdzie w naszym kraju wskaźnik osób, które odebrały sobie życie w latach 2014-16 był odpowiednio na poziomie 27,67 w 2014 r., 24,81 w 2015 r. i 19,25 w 2016 r. (cały czas mowa o liczbach samobójstw na 100 tys. osób), gdy Polska zajęła 10. miejsce wśród krajów Unii.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej