
„Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to kraj dwukrotnie większy” – twierdzi Onet.pl. To nieprawda. Według ostatnich dostępnych danych Eurostatu wskaźnik samobójstw w najniższej badanej grupie wiekowej sukcesywnie spada, a nasz kraj znajduje się pod tym względem na 11. miejscu w Unii Europejskiej.
Dreamliner LOT-u lecący z lotniska Pekin-Daxing wylądował w sobotę wieczorem na warszawskim Lotnisku Chopina. Zajęte były niemal wszystkie miejsca...
zobacz więcej
„Reportaż »Miłość w czasach zarazy« to opowieść o polskim państwie, które zmusiło 14-letniego chłopca do samobójstwa. To także przestroga: jeśli publicznie głosisz homofobię, to i ty przyczyniłeś się do tej zbrodni” – czytamy na portalu Onet.pl.
Autor tekstu twierdzi, że za samobójstwo Wiktora – do którego doszło niecały rok temu – pośrednio odpowiada państwo polskie, które „nie zadziałało”, a „wręcz brało udział w tej zbrodni”.
„Psychiatrii dziecięcej w Polsce nie ma. Ona nie istnieje. (…) Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to kraj dwukrotnie większy” – czytamy.
Teza ta nie znajduje jednak potwierdzenia w oficjalnych badaniach Eurostatu. Jak wynika z ostatnich danych publikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (urząd Komisji Europejskiej), w grupie wiekowej 15-19 lat (najniższa z badanych) wskaźnik samobójstw w Polsce wynosił 6,57 na 100 tys. osób (2016 r.) i jest on niższy niż w latach ubiegłych. W latach 2015 i 2014 było to odpowiednio 8,33 i 9,48.