RAPORT

Pogarda

Sąd zmienił nazwę SLD na Nowa Lewica. W ciągu dwóch miesięcy możliwa konsolidacja z Wiosną

Po powstaniu Nowej Lewicy klub parlamentarny będzie się nazywał Nowa Lewica Razem (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Po powstaniu Nowej Lewicy klub parlamentarny będzie się nazywał Nowa Lewica Razem (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Warszawski sąd zmienił statut Sojuszu Lewicy Demokratycznej zmieniając nazwę partii na Nowa Lewica. Tym samym – jak powiedział szef tej formacji Włodzimierz Czarzasty – w ciągu dwóch miesięcy możliwa jest konsolidacja jego ugrupowania z Wiosną Roberta Biedronia.

Czarzasty o Armii Czerwonej: Ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność

– Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność – tak o radzieckich żołnierzach mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty w Szczecinie. Lider...

zobacz więcej

W połowie grudnia ub.r. organy statutowe SLD i Wiosny Roberta Biedronia zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań.

– Podjęliśmy decyzję, by stworzyć silną lewicową, otwartą i europejską partię o nazwie Nowa Lewica. To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych w Polsce – mówił wówczas Robert Biedroń.

Z dokumentów przekazanych PAP wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o wpisaniu do ewidencji partii politycznych zmian w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zmienia nazwę SLD na „Nowa Lewica”. Sąd wpisał również do ewidencji znak graficzny „Lewica”, którym SLD, Wiosna i Lewica Razem posługiwała się w kampaniach wyborczych i którym posługuje się także klub parlamentarny.

Do postanowienia sądu odniósł się Włodzimierz Czarzasty. – Teraz czekamy na uprawomocnienie tej decyzji – powiedział.

– Kiedy wyrok się uprawomocni, to zgodnie z przepisami przejściowymi statutu, w przeciągu dwóch miesięcy powinien został zwołany już pod szyldem Nowa Lewica kongres, który ma przyjąć program oraz wybrać nowe władze – poinformował.

Czarzasty podkreślił, że zmiany w SLD idą zgodnie z planem, który został podjęty podczas konwencji partii w połowie grudnia, która to zdecydowała o zmianach w statucie.

– Jest ciągłość funkcjonowania partii, która zmieniła w części swój statut, która zmieniła nazwę i logo – powiedział szef SLD.

Odniósł się również do konsolidacji z Wiosną. Zapewnił, że nie będzie ona polegała na wchłonięciu partii Biedronia. – Przystosowaliśmy statut partii, żeby można było dokonać konsolidacji z partią Wiosna – powiedział Czarzasty.

Nowej Lewicy nie będzie współtworzyła Lewica Razem, która postanowiła zachować odrębność. Lewica Razem zamierza jednak pozostać w klubie i kontynuować współpracę z SLD i Wiosną.

Po powstaniu Nowej Lewicy klub parlamentarny będzie się nazywał Nowa Lewica Razem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej