RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polskie złoto, czyli pewna inwestycja na lata #PolskaToWiecej

Najnowsze

Popularne

Zakup złota nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami. Małe, kilku gramowe sztabki można kupić już od 250 złotych. Co ciekawe, transakcji można dokonać przez internet.

Największy europejski rollercoaster jest w Małopolsce. Energylandia bije kolejne rekordy #PolskaToWięcej

Prawie 1,5 tys. metrów długości, prędkość dochodząca do 142 km/h i spadek z wysokości 80 metrów pod kątem niemal 90 stopni – takimi parametrami...

zobacz więcej

Polskie Złoto

Inwestycje w złoto na świecie mają już ponad 5 tys. lat. Najciekawszy okres dla polskiego złota przypada na czas, kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Pierwsze złoto, które znalazło się w Narodowym Banku Polskim pochodziło od Polaków, którzy przynosili swoje zasoby złota i deponowali je w NBP. Dzięki temu stawali się akcjonariuszami banku po odrodzeniu się Polski. Przypuszcza się, że było to ok. 20 ton złota.

Zasoby złota nie były zdeponowane jedynie w Warszawie. Kruszec był rozwożony również do innych miast. Gdy było wiadomo, że wybuchnie wojna, a Niemcy już szykują się do ataku, należało wywieźć złoto w bezpieczne miejsce. Podczas brawurowej akcji, pracownicy NBP załadowali całe złoto ze skarbca na pociąg, które wywiozły je na południe Europy. Następnie trafiło ono na statki które dostarczyły złoto do Francji. Niestety Francja również została zaatakowana przez Niemcy.

Złoto nie było już tam bezpieczne. Wtedy podjęto decyzję o przetransportowaniu złota do Senegalu. Tam doczekało zakończenia wojny. Niestety odzyskanie kruszca nie było proste. Wszystko przez skomplikowaną sytuacje polityczną we Francji. Dzięki ciężkiej pracy adwokatów, pracowników NBP oraz polskiej dyplomacji złoto wróciło w posiadanie Polski. Po wojnie dzięki upłynnieniu części odzyskanego złota, Polska mogła spłacić część wojennych długów, natomiast reszta została przeznaczona na odbudowę państwa Polskiego.

Ćwiczenia grupy operacyjnej SOK [WIDEO]

„Kierowani są tam, gdzie mamy największe zagrożenie”.

zobacz więcej

W Polsce złoto inwestycyjne występuje w formie sztabek złota i monet bulionowych. Jest to złoto najwyższej próby. W niektórych krajach, np. w Indiach do złota inwestycyjnego zaliczana jest również biżuteria. Złoto w tej formie w odniesieniu do banku centralnego danego kraju stanowi żelazną rezerwę na ciężkie czasy. Oczywiście żaden bank ani inwestor indywidualny nie przechowuje całych swoich rezerw, czy całego swojego dobytku w złocie, natomiast część tego złota, czyli od 5% do 15% jest przechowywana na zasadzie rezerw. Ilość zainwestowanego w ten sposób majątku zależy jedynie od wysokości ryzyka jakie chcemy podjąć. Rezerwy w złocie nie służą do ogromnych inwestycji, a są jedynie zabezpieczeniem, które ma dawać nam pewność, że w razie podjęcia złych kroków inwestycyjnych reszty majątku, złoto pozwoli nam przeżyć okres kryzysu.

Inwestycja w złoto nie oznacza ogromnych wydatków

Duże sztaby złota faktycznie wiążą się z dużymi wydatkami. Istnieje jednak możliwość zakupu mniejszych, kilkugramowych sztabek. Ich cena zaczyna się już od 250, 300 złotych. Takie małe sztabki często są wybierane przez klientów na prezenty np. komunijne czy weselne. Co ciekawe, zakup złota jest banalnie prosty. Wygląda dokładnie tak jak przy zakupie każdego innego produktu. Zakupu można dokonać w sklepie stacjonarnym lub poprzez sklep internetowy. Co ważne Mennica Polska udziela gwarancji odkupu złota. Dodatkowo daje możliwość zdeponowania zakupionego złota. Wtedy po dokonaniu transakcji otrzymujemy jedynie dokument potwierdzający to, że złoto należy do nas, a sam kruszec znajduje się w bezpiecznym skarbcu Mennicy Polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej