RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jad Waszem przeprasza za „błędy” na Światowym Forum Holocaustu

Instytut Jad Waszem przeprasza za treści prezentowane na Światowym Forum Holocaustu, które odbyło się w Jerozolimie pod koniec stycznia. Pokazywane wtedy materiały nie wspominały o zbrodniach ZSRR podczas II wojny światowej i o współodpowiedzialności tego państwa za sam jej wybuch – napisano w liście podpisanym przez Dana Michmana, przewodniczącego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holocaustem Jad Waszem. Informację podaje strona internetowa dziennika „Haaretz”, na łamach którego ma zostać opublikowany list.

„Nie jadąc do Jerozolimy, prezydent znakomicie wybrnął z pułapki”

– Chodziło o to, żeby polski prezydent milcząco legitymizował swoją obecnością taką wersję historii, nie mogąc na nią odpowiedzieć – na tym...

zobacz więcej

W liście do gazety „Haaretz”, który ma być opublikowany w jej wtorkowym wydaniu, instytut twierdzi, że przedstawiane w trakcie wydarzenia informacje zawierały „nieścisłości” i nie prezentowały faktów całościowo.

Jak podaje pismo, zaprezentowana wtedy narracja wzbudziła wiele krytycznych komentarzy, także tych adresowanych w kierunku samego instytutu. Pokazywane wtedy materiały filmowe nie wspominały o zbrodniach ZSRR podczas II wojny światowej i o współodpowiedzialności tego państwa za sam jej wybuch.

„Nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski, jakiego dokonały sowiecka Rosja i nazistowskie Niemcy we wrześniu 1939 r., ani o zajęciu Europy Zachodniej w 1940 r.

Wspomniano także o błędnym przedstawieniu przebiegu granic Polski i jej sąsiadów oraz mylenia obozów koncentracyjnych z obozami zagłady.

„Przepraszamy za godną pożałowania sytuację, która miała miejsce. Te filmy nie przedstawiają perspektywy badań Jad Waszem nad tymi zagadnieniami (…) Naszym obowiązkiem wobec Izraela i narodu żydowskiego jest – i tak pozostanie – trzymanie się faktów historycznych, na tyle, na ile to możliwe, oraz przeciwstawianie się próbom zatarcia i wypaczenia dyskursu politycznego w różnych krajach” – czytamy.

Dba o relacje z Kremlem, chwali Putina. Mosze Kantor – organizator izraelskich uroczystości

Dlaczego Władimir Putin i rosyjscy prominenci zakłamują historię? Z jakiego powodu arenę propagatorowi tych kłamstw i manipulacji dają...

zobacz więcej

„To dążenie zakłada uznanie własnych błędów i nieścisłości oraz gotowość do przyznania się do nich i ich poprawienia” – napisano w liście.

List podpisany jest przez Dana Michmana, przewodniczącego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holocaustem Jad Waszem. W liście nie podano, w jakim stopniu instytut był odpowiedzialny za narrację, którą zaprezentowano w trakcie forum.

W Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Podczas prezentacji w trakcie V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie przedstawiono mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 r. Naniesiono na nią też błędnie kontury Polski, a należące przed II wojną światową do naszego kraju Kresy Wschodnie przypisano Białorusi.

Wśród zaproszonych gości był prezydent Rosji Władimir Putin. Prezydent Andrzej Duda, mimo zaproszenia, nie pojechał do Jad Waszem, bo nie umożliwiono mu zabrania głosu.

źródło:
Zobacz więcej