Raport

#FabrykahejtuPO

Cracovia może słono zapłacić za korupcję sprzed 15 lat

Cracovia może mieć problemy za udział w aferze sprzed lat (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Grający w ekstraklasie klub z Krakowa może zostać ukarany ujemnymi punktami i karą finansową. Powodem jest udział w aferze korupcyjnej w latach 2003-05. Komunikat w tej sprawie wydał Polski Związek Piłki Nożnej.

„Patologia trwała latami”. Surowa kara dla byłego sędziego za ustawianie meczów

Na 2 lata i 8 miesięcy roku więzienia Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza skazał Jacka P. za ustawianie meczów piłkarskich Cracovii i Podbeskidzia...

zobacz więcej

„Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski zwrócił się do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie o nadesłanie wyroku z dnia 30 stycznia 2020 roku zapadłego wobec Jacka P. (byłego sędziego piłkarskiego) oraz Rafała R. (byłego członka Rady Nadzorczej klubu piłkarskiego Cracovia). Powyższy wyrok karny dotyczący ustawiania meczy klubu piłkarskiego Cracovia w sezonie 2003/04, ma stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec klubu Cracovia za przewinienia korupcji w sporcie sprzed ponad 15 lat” – czytamy na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W komunikacie podkreślono, że Komisja Dyscyplinarna PZPN w związku z tzw. Aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej w latach 2003-05 ukarała kilkanaście klubów piłkarskich.

„ Ostatnio ukaranym klubem, w grudniu 2014 r., był GKS Bełchatów. Jednocześnie ponad 600 osób fizycznych zostało objętych postępowaniami dyscyplinarnymi prowadzonymi przez PZPN. Większość z nich została ukarana karami wykluczenia z PZPN oraz karami wieloletniej dyskwalifikacji” – podkreśla PZPN.

Korupcja w polskiej piłce. „Fryzjer” i 30 innych oskarżonych usłyszeli wyroki

Na karę 4,5 roku więzienia skazał wrocławski sąd Ryszarda F. ps. „Fryzjer” oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej. Sąd umorzył m.in. zarzut...

zobacz więcej

Na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN z dnia 11 maja 2008 r. w sprawie zwalczania korupcji w polskiej piłce nożnej Cracovii grozi kara w postaci ujemnych punktów i kara finansowa. Klubowi nie grozi degradacja do niższej ligi.

Cracovia po rundzie zimowej zajmuje drugie miejsce w tabeli. Do lidera, Legii Warszawa, traci dwa punkty.

źródło:
Zobacz więcej