RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Sąd uchylił postanowienia komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji

Działkę zreprywatyzowano niemal 10 lat temu (fot. Google Maps)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dwa postanowienia komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji kamienicy i gruntu przy ul. Marszałkowskiej 43 na stołecznym Śródmieściu. Sprawę przekazano komisji do ponownego rozpatrzenia.

Nowe zatrzymania w związku z reprywatyzacją. Burmistrz Włoch usłyszy zarzut

CBA zatrzymało pięć osób, w tym urzędnika stołecznego ratusza, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji;...

zobacz więcej

Działkę zreprywatyzowano niemal 10 lat temu. Pod decyzją podpisał się m.in. ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu Jakub R., który usłyszał zarzuty w aferze reprywatyzacyjnej. Ze sprawą Marszałkowskiej 43 miał związek także jego brat.

Komisja weryfikacyjna uchyliła w 2017 r. decyzję zwrotową miejskich urzędników i poleciła miastu przejęcie kamienicy w zarząd. Oba postanowienia zaskarżyły dwie beneficjentki decyzji miasta, obecna właścicielka kamienicy, a także pełnomocnicy warszawskiego ratusza.

W kamienicy jest 26 mieszkań, trzy z nich są pustostanami. Podczas rozprawy w WSA w minionym tygodniu pełnomocnicy komisji wskazywali, że obecna właścicielka nieruchomości weszła w jej w posiadanie po uiszczeniu kwot odbiegających od rynkowych. Uzasadniając postanowienie WSA, sędzia Anna Wesołowska stwierdziła, że ten argument oddalono.

– W treści umów jest wskazywane, że mamy cenę 600 tys. euro za budynek plus kwota ok. tysiąca zł za roszczenie. Ale już na etapie postępowania przed komisją wypływa wątek dodatkowych kwot, które wchodziły w cenę zbycia roszczeń – powiedziała.

Jak powiedziała Wesołowska, kwoty zbycia obejmowały również rozliczenie z miastem stołecznym „z tytułu nakładów poniesionych na nieruchomość”.

– Pojawia nam się również wątek wynagrodzenia na rzecz pełnomocniczki w bardzo znacznej kwocie. Wszystkie te kwoty mogą wpłynąć na ocenę tego, czy rzeczywiście zbycie tych roszczeń zostało dokowane za cenę niewspółmiernie niską – wskazała.

źródło:
Zobacz więcej