Raport

Epidemia koronawirusa

Czwartoligowy klub piłkarski zarobi na Krzysztofie Piątku

To nie są pierwsze i jedyne pieniądze, jakie klub zarobił na swoich wychowankach (fot. City-Press via Getty Images)

Na transferze Krzysztofa Piątka z AC Milan do Herthy Berlin zarobili nie tylko Włosi, ale także grająca w polskiej piłkarskiej czwartej lidze Lechia Dzierżoniów. Klub z Dolnego Śląska za wyszkolenie zawodnika powinien dostać około 270 tysięcy euro.

Krzysztof Piątek w nowym klubie. Il Pistolero będzie strzelał w Bundeslidze

Reprezentant Polski w piłce nożnej Krzysztof Piątek przeszedł z AC Milan do Herthy Berlin. „Il Pistolero będzie strzelał dla Herthy Berlin” –...

zobacz więcej

Lechia dostanie pieniądze dzięki solidarity payment. Przepis ten mówi, że pięć procent kwoty transferowej za piłkarza przekazywane jest do podziału do klubów, w których dany zawodnik występował między 12. a 23. rokiem życia. W przypadku Piątka chodzi o KGHM Zagłębie Lubin, Cracovię i właśnie Lechię Dzierżoniów.

Jeżeli niemiecka Hertha zapłaciła za Piątka 27 mln euro, to czwartoligowiec powinien otrzymać około 270 tysięcy euro. Roczny budżet Lechii to około 370 tysięcy złotych, a teraz ta kwota może zostać potrojona. A to nie koniec.

To nie są pierwsze i jedyne pieniądze, jakie klub z Dolnego Śląska zarobił na swoich wychowankach, bo w Dzierżoniowie przygodę z poważną piłką zaczynali także Jarosław Jach i Patryk Klimala. Ten pierwszy dwa lata temu przeszedł z Zagłębia Lubin do Crystal Palace, a drugi tej zimy Jagiellonię Białystok zamienił na słynny Celtic Glasgow.

Mały klub z Dolnego Śląska zarabia na szkoleniu więcej niż niejeden z ekstraklasy, nie mówiąc już o drużynach z czwartej ligi. Dyrektor Lechii Adam Bagiński przyznał, że pieniądze wydawane są przede wszystkim na szlifowanie kolejnych talentów, a także infrastrukturę.

źródło:

Zobacz więcej