RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Holland pisze do Brytyjczyków: Wybraliście niechlujnego narcyza na premiera

Agnieszka Holland jest rozczarowana brexitem (fot. arch. PAP/Marcin Obara)
Agnieszka Holland jest rozczarowana brexitem (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Nasze przesłanie brzmiało: Kochamy was, jesteście dla nas ważni, jesteśmy społecznością. Jednak ta kampania nie spotkała się z odpowiednią reakcją, a kiedy naród brytyjski wybrał niechlujnego narcyza na premiera, którego jedyną ambicją było wskoczenie w niepewność, stało się jasne, że była to tylko iluzja – pisze w „liście do Brytyjczyków” polska reżyser Agnieszka Holland.

Tusk „z entuzjazmem” o Szkocji poza Wielką Brytanią. „Czasem czuję się jak Szkot”

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w wywiadzie dla BBC powiedział, że Szkocja zostałaby przyjęta „entuzjastycznie” w Unii...

zobacz więcej

List Holland opublikowano w brytyjskim „Guardianie”. Na Twitterze udostępnił go Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Jak czytamy w liście zatytułowanym „Do widzenia”, proeuropejscy obywatele UE niejednokrotnie apelowali, by Wielka Brytania nie opuszczała Wspólnoty, mimo przeprowadzonego referendum.

Holland oznajmiła, że „nasze przesłanie” brzmiało: „Kochamy was, jesteście dla nas ważni, jesteśmy społecznością. Jednak ta kampania nie spotkała się z odpowiednią reakcją, a kiedy naród brytyjski wybrał niechlujnego narcyza na premiera, którego jedyną ambicją było wskoczenie w niepewność, stało się jasne, że była to tylko iluzja”.

Autorka felietonu pisze, że „obawiamy się zmian, których nie jesteśmy w stanie przyjąć, a ten strach rodzi agresję, nienawiść i ucieczkę od wolności”. „Drodzy brytyjscy przyjaciele, naprawdę myślicie, że ocalicie swoje zwyczaje, tradycję oraz dawno utraconą przeszłość, zamykając się w słoiku? Musicie wiedzieć, że to tylko złudzenie” – ocenia.

Dalej pyta: „Czy naprawdę wierzycie, że odwrócenie się od kontynentu powstrzyma katastrofę ekologiczną, fale migrantów, sztuczną inteligencję, rewolucję internetową lub aspiracje kobiet? Czy wierzycie, że globalizacja i nieskrępowany kapitalizm, zdominowany przez Chiny lub USA Trumpa, da wam więcej zamożności i suwerenności niż przynależność do wspólnoty Europejczyków, która jest w stanie osiągnąć wszystko przez współpracę?”. „Unia Europejska miała nas zaszczepić przeciwko pokusie powrotu do mrocznych czasów, które widzieliśmy w XX wieku. I przez wiele lat to działało. Nie jest wam wstyd, że jesteście pierwszymi, którzy odsuwają się od nadziei?” – czytamy.

Na koniec reżyser zaznacza, że nie może życzyć Wielkiej Brytanii powodzenia. „Ponieważ jestem na Was wściekła. Naprawdę Was lubię, krajobraz, ogrody i wrzosowiska; Waszą historię, kulturę i sztukę. Ale jestem przekonana, że popełniacie błąd, za który przyjdzie nam wszystkim zapłacić” – napisała.

źródło:
Zobacz więcej