RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Maląg: nie planujemy waloryzacji 500 Plus

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano na 70,2 mld zł (fot. Shutterstock/fizkes)

Póki co, nie planujemy waloryzacji świadczenia 500 Plus – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Minister zapewniła, że obecne działania rządu mają na celu „wzmocnienie usług dla rodzin z małymi dziećmi”, w tym rozwój programu „Maluch plus”.

Wypłacono 4,4 mln świadczeń „Dobry start” na łączną kwotę 1,32 mld zł

Od lipca do końca października złożonych zostało 3,2 mln wniosków o środki z programu „Dobry start”. W tym okresie wypłacono już 4,4 mln świadczeń...

zobacz więcej

Minister przyjechała do stolicy Wielkopolski, by wziąć udział w regionalnej konferencji podsumowującej rządowe programy społeczne.

Na briefingu dziennikarze pytali ją, czy można się spodziewać waloryzacji świadczenia przyznawanego w ramach programu Rodzina 500 Plus.

– Póki co, nie planujemy zmiany, waloryzacji tego świadczenia. Idziemy przede wszystkim w kierunku wzmocnienia usług dla rodzin z małymi dziećmi – to (...) program Maluch Plus. Zależy nam na tym, żeby kompleksowo podejść (red. – do sprawy), a nie samym świadczeniem pieniężnym – powiedziała Marlena Maląg.

– Nasze działania pójdą też w innych kierunkach. Przygotowujemy się do opracowania strategii demograficznej i pokazania, w jakim kierunku powinniśmy wesprzeć polskie rodziny, aby rodziło się więcej dzieci. Ten kierunek, ta polityka demograficzna jest w centrum naszych działań – dodała szefowa MRPiPS.

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano na 70,2 mld zł. W 2020 r. na 500 Plus przeznaczonych zostanie 39,2 mld zł. Tegoroczny budżet programu Maluch Plus, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych, to 450 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej