RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fake news „GW”. Kurator nie twierdzi, że „masturbacja jest niezgodna z prawem”

Barbara Nowak skrytykowała gdański program edukacji seksualnej w szkołach (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)
Barbara Nowak skrytykowała gdański program edukacji seksualnej w szkołach (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)

Artykuł Moniki Waluś opublikowany w „Gazecie Wyborczej”, zatytułowany „Masturbacja jest niezgodna z prawem – twierdzi kurator oświaty”, to fake news. Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak takich słów nie wypowiedziała, tylko skrytykowała „ideologiczne genderowe treści ukrywane pod hasłami programów prozdrowotnych”. Chodzi o program edukacji gender dla dzieci ze szkół podstawowych finansowany przez władze Gdańska.

Paweł Wroński z „GW” o kuratorce oświaty: „egzemplarz niedozamasturbowania”

Po fakenewsowym artykule krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” na temat małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, za jej obrażanie zabrał się...

zobacz więcej

W programie „Zdrovve Love” naucza się, że „po urodzeniu nie zawsze da się łatwo określić płeć biologiczną” i „ważne jest”, żeby dzieci „nie zmuszać, by na siłę »stały się« kobietą lub mężczyzną, lecz dać im przestrzeń na to, by wraz z wiekiem same określiły swoją tożsamość”.

W artykule „GW” można przeczytać, że kurator Barbara Nowak „skrytykowała program edukacji seksualnej dla szkół finansowany przez władze Gdańska”, a jego pomysłodawcom zarzuca, że „zawarte w nim treści, m.in. dotyczące masturbacji, są niezgodne z podstawami programowymi i z polskim prawem”. W tym miejscu zasadniczo wszystko się zgadza, jednak pierwsze zdanie w artykule – nadane za organizacją „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” wielokrotnie oskarżaną o publikowanie fake newsów – czyli „Masturbacja jest niezgodna z prawem – twierdzi kurator oświaty”, jest niezgodne z prawdą.


Co naprawdę napisała kuratorka?

Barbara Nowak odniosła się do ulotki  „Zdrovve Love” w mediach społecznościowych. Małopolska kurator oświaty stwierdziła, że stojące za projektem środowiska LGBT „wiedzą doskonale, że ich programy są niezgodne z podstawami programowymi w szkołach i z prawem polskim” i „ukrywają ideologiczne genderowe treści pod hasłami programów prozdrowotnych”.

Skąd więc w tytule artykułu „Wyborczej” informacja, że małopolska kurator „twierdzi”, że „masturbacja jest niezgodna z prawem”? Tego nie wiadomo, bo w istocie takiego twierdzenia Nowak nie wygłosiła. Inspiracje dla tytułu widać jednak w dalszej części tekstu, którego autorka Monika Waluś przytacza komentarz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, krytyczny wobec wpisu Nowak. Tam pojawia się dużymi literami zapisany nagłówek: „MASTURBACJA NIEZGODNA Z PRAWEM! – TWIERDZI KURATOR OŚWIATY”.

„Kłamstwa i manipulacje na mój temat ze strony GW, TVN, OMZRiK, ideologów gender i LGBT nie są niczym nowym” – skomentowała w poniedziałek Nowak na Twitterze.

Kurator dołączyła też link do portalu OdpowiedzialnyGdansk.pl, gdzie znajduje się więcej informacji, na temat gdańskiego programu edukacji seksualnej „Zdrovve Love”, a także wydane w jego ramach broszury i ulotki skierowane do uczniów.

źródło:
Zobacz więcej